„Mert tudjuk, hogy az egészség a belekben lakozik”

A betegségek kapcsán az emberek nagy százaléka hajlamos a Google doktorra bízni a diagnózist, valamint a gyógyulási módszereket is sok esetben a neten keresik. Bevallom, én velem is többször előfordult már, gyorsan utánanéztem valaminek. Gyakran belefutok abba, különböző oldalak másként vélekednek egy-egy témában. Éppen ezért terelődött át a figyelmem a könyvek felé. Sokkal megbízhatóbbnak tartom őket. Legyen szó pszichológiai, vagy életmód, esetleg sportkönyvről. Rendkívül széles ezen kiadványok választéka. Mi van, ha testünk, belső szerveink működésével, táplálkozásunkkal kapcsolatos könyvet keresünk? Szerencsére számos szakkönyv áll rendelkezésünkre. Személy szerint a Jaffa Kiadó kiadványait nézem meg első körben, mert az elmúlt pár évben rengeteg hasznos, érdekes könyvet hoztak el az olvasóknak. 

Mielőtt rátérnék a könyvekre, egy kis személyes történetet kell elmesélnem nektek. Jó ideje bizonyos okokból jobban figyelek a táplálkozásomra. Szeretném pontosabban megérteni a testem működését, a táplálkozás és az emésztés folyamatát. Mire miként reagál a szervezet, milyen problémák merülhetnek fel. A tápanyagok jelentősége, azok működése és kölcsönhatása a szervezettel. Illetve a gasztronómiai oldal is számos kérdést előhoz. Sütve-főzve, esetleg párolva, körettel vagy nélküle.  

Itt szeretném kiemelni azt, hogy egyik könyv sem helyettesítheti az orvost, bármilyen tünetet is észlelünk, azzal első körben szakemberrel konzultáljunk!  

Ha jól emlékszem, valamikor 2012-ben találkoztam először a neveddel a könyvesboltban, akkor jelent meg az első köteted, a Barhesz. Azóta három másik regény is megjelent. Sőt, több egészséges életmóddal kapcsolatos munkád is elérhető. Például a Hisztaminintoleracia szakácskönyv vagy a Gyulladáscsökkentő étrend és életmód, illetve a nemrég megjelent Hormonegyensúly. Hogyan lett az íróból gasztronómus? 

A gasztronómia gyerekkorom óta fontos része az életemnek. Mindig szerettem ízekkel kísérletezni, az első paprikáskrumplimat 11 éves koromban főztem. A Barhesz szövege gazdagon át van szőve a gasztrokulturális örökség szépirodalmi ábrázolásával. A regényben megjelenő ételek számtalan szimbólumot hordoznak, ugyanúgy, mint az, ahogy a szereplőim rengeteget főznek, tálalnak, esznek, etetnek, táplálnak, befőznek, felhalmoznak, és az ízlelés élménye irodalmi témává válik. 

Az írás mellett főzőkurzusokat is vezettem, úgyhogy ez a két dolog az életemben párhuzamosan haladt, így már régóta érett a helyzet arra, hogy szakácskönyvet írjak. Az olvasóimtól rengeteg visszajelzést kaptam, hogy nagyon várják a regényeimben hangulatként megjelenő ételek egzakt receptjeit, kötetbe rendezve. A négy életmódkönyvem után idén ősszel fog megjelenni az irodalmi szakácskönyvem, amit nevezhetünk akár receptekkel és fotókkal komplettírozott novelláskötetnek, amely tíz év szépirodalmi és gasztronómiai munkáit foglalja össze. 

A bevezetőt azzal kezdtem, sok ember a Google-t hívja segítségül a diagnózis felállításhoz. Miért kerüljük el inkább ezeket a lehetőségeket?   

Az ilyesfajta új keletű civilizációs betegségeknél, mint pl. a hisztamin intolerancia, sajnos nem tudjuk teljesen elkerülni az öndiagnózist, mivel tapasztalataim szerint az egészségügy teljesen tehetetlenül áll ennek rohamos terjedésével szemben. Az orvosok nagy része egyáltalán nincs képben, és sok esetben egy edukáltabb pácienstől többet tanulhatnak a témában, amennyiben nyitottak erre. Természetesen nagyon fontos felkeresni egy jól képzett funkcionális táplálkozási tanácsadót vagy megfelelően széles látókörű, holisztikus szemléletű  orvost, de meg kell mondanom, egyáltalán nem könnyű olyan terapeutát találni, aki nem kezel, hanem gyógyít, aki megfelelő vizsgálatokkal, a gyökérokok feltérképezésével, fel tud állítani egyéni terápiás tervet a bélregeneráláshoz, ami igen hosszadalmas, sokszor hónapokig, vagy akár évekig tartó folyamat, teljes életmód-, és főleg szemléletváltást, valamint rengeteg erőfeszítést, elszántságot és állhatatosságot igényel a pácienstől, mivel, ahogy a  betegség sem pár nap vagy hét alatt alakult ki, ugyanúgy a gyógyulás sem lesz rövid menet. 

Ha egy laikus olvasó, aki hozzám hasonlóan érdeklődik az egészséges táplálkozás és életmód iránt, nincsen konkrét diagnosztizált betegsége, hogyan tudja eldönteni, hogy elegendő-e számára a kötet olvasása és az abban írtak betartása?   

A két hisztamin intoleranciával foglalkozó kötetem eléggé speciális egészségi problémában nyújt javaslatokat és támogatást, azonban a Gyulladáscsökkentő étrend és életmód, valamint a Hormonegyensúly étrend és életmód mindenkinek ajánlható, mivel kerüli a gyulladáskeltő hozzávalók használatát, úgymint: cukor, tehéntej, glutén (és általában a gabonák), a receptekben szereplő, gondosan összeválogatott, hasznos tápanyagok pedig kedvező feltételeket teremtenek az emésztésben fontos szerepet játszó, jó bélbaktériumok számára. Mert tudjuk, hogy az egészség a belekben lakozik. 

Nem arra koncentrálunk, mit nem szabad, mit ne együnk, mit ne csináljunk, miről mondjunk le. A lemondás, a nélkülözés is stressz, a közös étkezésekből kimaradás pedig szociálisan elszigetel, ezért szerzőtársammal, Farkas-Boross Zita funkcionális táplálkozási tanácsadóval ahhoz adunk iránymutatást, hogy milyen döntések vezetnek a korlátozottságmentes, egészséges élethez. 

Köteteid témái: hisztamin intolerancia, SIBO, IBS mennyire ismert betegség? Bevallom számomra új dolog volt addig, míg a kezembe nem került az írásod. 

Hétről hétre hatványozottan növekszik az új felszállók száma az online önsegítő csoportokban, ami azt mutatja, hogy rengeteg embert érintenek ezek az emésztési problémák, és egyre többen fedezik fel, hogy elsőre hétköznapinak tűnő tüneteik hátterében komolyabb problémák állnak, amelyekkel muszáj foglalkozni. Szerintem 1-2 éven belül a hisztamin lesz az új glutén, annyira bekerül a köztudatba, és az a tapasztalatom, hogy aki számára új ez a szó, első hallás után, lépten-nyomon találkozni fog vele.  

A fő nehézség az, hogy a hisztamin nem megkerülhető, mivel fontos információhordozó anyag a szervezetünkben. Tehát ez a fajta intolerancia ilyen szempontból nem úgy működik, mint pl. a glutén vagy a laktóz, nem emelhetünk le egyszerűen a boltok polcairól valamilyen mentes terméket, és nem is ez a cél. Hanem a szervezetünket kell újra alkalmassá tenni arra, hogy képes legyen lebontani a hisztamint. 

A SIBO (small intestinal bacterial overgrowth) szintén rengeteg embert érint, a helytelen táplálkozás, a nagy mennyiségben fogyasztott feldolgozott élelmiszerek, és az indokolatlan gyógyszerszedés (pl. NSAID nem-szteroid fájdalomcsillapítók) komoly hatással vannak az egészséges bélflóra felborulására és a káros baktériumok elszaporodására.  Az IBS pedig szintén ugyanide vezethető vissza. 

Poszt-humán értelmezésben az ember egy olyan ökoszisztéma, amely a szervezetünket kolonizáló mikroorganizmusok és a sejtjeink  folyamatos kölcsönhatásából épül fel. Mindannyian több kg bélbaktériummal élünk együtt szoros szimbiózisban, számszerűleg több baktérium él velünk, mint ahány emberi sejtünk van. Tehát az egészségünket és a lelkiállapotunkat a bélflóránk sokkal jobban befolyásolja, mint gondolnánk.  

Ezért mindenkinek azt tanácsolom, hogy mindennél jobban vigyázzon az egészséges mikrobiomra, mert nincs másik, és újrakolonizálni az esetlegesen kihalt jótékony baktériumtörzseket elképesztően nehéz, hosszadalmas és komoly kitartást igénylő folyamat. 

Hogy látod, az eddig megjelent négy életmód könyv elérte a célját? Milyen az olvasók visszajelzése?   

Az első két kötetem (Hisztamin intolerancia I. II. –  Receptek a gyógyuláshoz) óriási űrt töltött be, mivel korábban egyáltalán nem volt ebben a témában magyar nyelven elérhető szakirodalom. 2-3 évvel ezelőtt még napi probléma volt, hogy a súlyos állapotban levő érintettek nem tudták mit egyenek, hogy ne haljanak éhen, és nem tudták mit tegyenek, hogy jobban legyenek. Így ezek a köteteim már a sokadik újranyomást élik meg, és három év után is a Bookline egészséges táplálkozás sikerlista elején állnak. A Gyulladáscsökkentő étrend és életmódra szintén nagyon nagy a kereslet, a Hormonegyensúly pedig még csak két hete jelent meg. Számtalan olvasói levelet kapok, egy részük segítségkérés, de nagy százalékban szívmelengető visszajelzés arról, milyen sok érintettnek nyújtottak komoly segítséget a könyveim. 

A szerző eddig megjelent regényeit, életmód könyveit ide kattintva tudod megrendelni.