Mucha Dorka: Nincs idő

Ifjúsági regényeknél nagyon sokszor előfordul, a jól bevált klasszikus sémához fordulnak a szerzők. Szerelem, barátok, iskola. Mindez átlagos, hétköznapi körülmények között. Persze, ezzel nem is lenne baj, ha nem lenne belőlük már egy tucatnyi, és nem lennének közhelyes sablonokkal tele. Arról nem is beszélve, ezek általában semmire nem tanítanak, maximum időtöltésre jók. Ezek a kötetek könnyen eladhatók, és általában a szülők is ilyet választanak ajándékba. Persze vannak üdítő kivételek. Mucha Dorka: Nincs idő 

Mucha Dorka Nincs idő című első ifjúsági regénye némileg szembe megy a trendekkel és egy érzékeny témával a középpontban alkotta meg első ifjúsági kötetét. 

Lili épp a gimit kezdi, és nem találja a helyét. Jobban érzi magát könyvek között, és magabiztosabban jár VIII. Henrik udvarában, mint az iskola folyosóján. Már éppen kezdene beletörődni ebbe, amikor úgy tűnik, hogy lovagok mégis léteznek, sőt az egyik épp őt akarja. Áron ugyan meghódítja a szívét, de ahogy telik az idő, mintha álmai lovagja inkább börtönőrnek tűnne, és Lili lassan már azt sem tudja eldönteni, hogy meddig tart a szerető féltés, és hol kezdődik az, ami már nem normális… 

A két fő karakter Áron és Lili. Az előbbi kiérdemelte nálam az év legunszimpatikusabb szereplője címet. Egyszerűen tenyérbemászó volt és folyamatosan felidegesítettem magam, amikor róla olvastam. Borzasztó volt szembesülni azzal, hogy már ilyen fiatalon kialakulhatnak olyan személyiségjegyek, amelyek elég veszélyesek akár a szűk környezetükre, vagy a társadalomra nézve. A dominancia, az uralkodási vágy, a felsőbbrendűség és a szélsőséges érzelem skála mind megmutatkozik a fiú karakterében. 

A főszereplőnk Lili, megtestesíti az átlagos tini lányt. Legalábbis azt a réteget, akinek még van némi értékrendje, nem az online világ, az online követendő példák határozzák meg a mindennapjait. Kissé esetlenül, de elkezd felnőtté válni. A leírt gondolatai valósak, hihetőek. Abszolút szerethető karakter. A kialakult helyzetben reálisak voltak a tettei. Tényleg csak azt tudom mondani, hiteles volt. Vele együtt a szülei is egészen korrektek voltak. Tipikus modern szülők, akik hagyják élni a lányukat, de titkon rajta tartják a szemüket. 

Végezetül elérkeztünk a könyv fő témájához, a kapcsolaton belüli erőszakhoz. Azon belül is a szóbeli erőszakhoz, érzelmi zsaroláshoz, lelkiterrorhoz. Biztos vagyok benne a környezetünkben mindenkinek van olyan élménye, vagy van olyan barátja, aki révén hallott ilyen esetről. Egy fiatal életében ez hatalmas teher. Tapasztalatlanságuk okán nem feltétlen tudják, ez nincs jól így. Nem tudják mit kellene tenni. Gondoljunk csak bele, egy felnőtt is mennyire nehezen lép ki egy erőszakos kapcsolatból. Akkor milyen lehet egy szinte még gyerek helyzete? És nem, nem lehet azt mondani, hogy velem/velünk ez nem fordulhat elő. Sajnos bárki áldozat lehet!

Mucha Dorka könyve hiánypótló kötet. A stílus, a történet, és annak kivitelezése rendben volt. Egy félelmem van csak vele kapcsolatban. Hogy a fiatalok és a szüleik nem merik majd kezükbe venni. A téma kényessége alapjáraton magában hordozza azt, inkább homokba dugjuk a fejünket. Pedig ezt a könyvet minden fiatal lánynak, és szüleiknek is el kellene olvasniuk. Hogy észrevegyék ha baj van, beszéljenek róla, és tegyenek ellene, amíg még van idő.

A kötetet itt tudjátok megrendelni.  

A szerző felnőtteknek szóló kötetéről, a Puncsról itt olvashatjátok a bejegyzésemet.