Sapiens – Az emberiség rövid története

Izgalmas és meglepő, amikor egy könyv pár évvel a megjelenése után a sikerlistára kerül. Az Animus Kiadó gondozásában megjelent Sapiens 2015-től érhető el magyar nyelven. Tavaly év végén elkapkodták az összes fellelhető példányt. Majd miután idén az újabb kiadás megjelent a boltok polcain, a könyv rögtön a sikerlistára került, a szerző másik könyvével együtt. Olyan sokan beszéltek már róla, ideje volt megtapasztalnom, valóban tényleg olyan különleges?

Yuval Noah Harari: Sapiens – Az emberiség rövid története

A tűz tett minket veszedelmessé. A pletyka együttműködővé. A mezőgazdaság még éhesebbé. A mitológia tartotta fenn a törvényt és a rendet. A pénz adott valamit, amiben mind bízhatunk. Az ellentmondások teremtették meg a kultúrát. A tudomány tett minket a teremtés urává. De egyik sem tett boldoggá… A világhírű jeruzsálemi egyetemi tanár szerint így foglalható össze annak története, ahogyan jelentéktelen majmokból a világ uraivá váltunk.

A szerző a történelmet, az emberiséget, három fontos forradalmon keresztül mutatja be. Kezdetben volt a kognitív forradalom. Aztán jött a mezőgazdasági forradalom és a tudományos forradalom, amely csupán ötszáz éve indult, és tart napjainkban is. Valószínűleg rengeteg változást, egy új világot fog majd generálni.


 „A mezőgazdasági forradalom a történelem legnagyobb csalása volt. Ki volt ezért a felelős? Nem a királyok, nem a papok, és nem is a kereskedők. Hanem néhány növényfaj, mint például a búza, a rizs és a burgonya. Inkább ezek a növények háziasították a Homo sapienst, mint fordítva. Képzeljük el egy pillanatra a mezőgazdasági forradalmat a búza szempontjából! Tízezer éve ez csupán egy volt a számtalan fűféle közül, és az élőhelye a Közel-Kelet egy kis területére korlátozódott. Aztán néhány rövidke évezreddel később már világszerte termett. A túlélés és reprodukció alapvető evolúciós kritériumai szerint a búza az egyik legsikeresebb növény a Föld történetében.”

„A tudományos forradalom nem a tudás forradalma volt. Hanem legfőképpen a tudatlanságé. A nagy felfedezés, amely a tudományos forradalmat útjára indította, annak felfedezése volt, hogy az ember nem ismeri a választ a legfontosabb kérdésekre.”


Tulajdonképpen nem mond sok új dolgot az író, mert az ismeretek nagy részével már találkozhattunk. Sokkal inkább lényeges az a megközelítés, amit a szerző képvisel. Szakszavaktól mentesen, leegyszerűsítve ír. Nem tényeket közöl, alternatívákat vázol fel, ami által gondolkodásra ösztönöz. A stílusa könnyed és szórakoztató. Arra ösztönöz, tudjak meg még többet, olvassak, tanuljak és figyeljek. Hiszen a történelmen kívül még ott az evolúció, pszichológia, a vallás. Továbbá az emberi gondolkodás, jövő. Harari írása új szemlélet felé vezet minket.

Ajánlás szempontjából eléggé vegyes korosztálynak tudom javasolni. Szívesen olvastatnám középiskolásokkal, mert a könyv által fejlődhet a nyitottságuk, megtapasztalhatnak egy másféle látásmódot. De legfőképpen mégis a felnőttek azok, akik leginkább élvezhetik.

Az elején kicsit lassan haladtam vele, idő kellett, hogy alkalmazkodjak a sorokhoz. Így azt javaslom, ha valaki elkezdi, ne adja fel. Abszolút megéri, nekem összességében tetszett. Lebilincselő és provokatív. Az elsővel egyetértek. És hogy provokatív lenne? A válaszom igen. De nem az a célja hogy botrányt, valótlan, mindent megdöntő állításokat közöljön. A Sapiens a gondolkodásunkat, elménket provokálja.

Yuval Noah Harari eddig megjelent kötetei:
Sapiens
Homo Deus
21 lecke a 21.századra