Steigervald Krisztián: Generációk harca

Te ezt nem értheted, még nem éltél akkor. Ők dolgoztak, mi a nagyszülőknél voltunk. Ők már önállóak, egyedül is maradhatnak otthon. Mi bújócskáztunk, kergetőztünk, ők online versenyeznek egész nap. Rádió, újság, televízió, online streaming. Ahány generáció, annyi szokás. De vajon melyik generációra mi jellemző, hogyan éljünk együtt velük, hogyan értsük meg őket? A következő könyv ebben segíthet nekünk. Steigervald Krisztián: Generációk harca

Jelenleg hat különböző generáció van, akik közül ötöt lényegében már egészen jól ismerhetünk. A hatodik, az új, még annyira friss, hogy csak következtetéseket vonhatunk le.  

Veterán, vagy másnéven építő generáció, akik 1945 előtt születtek. Ők azok, akik egy rendkívül zajos világba születtek, ahol a veszteség, a hiány és a bizonytalanság volt jellemző. Ezért bizonyos szinten zárkózottak, számukra a szűk környezet, család jelenti az elsődleges biztonságot, biztos pontot.  

Baby boomer generáció az 1946-1964 között születettek. Szüleikhez képest sokkal nyugodtabb környezetbe születtek. Stabil munka, erős megfelelési kényszer jellemző rájuk.  

X generáció tagjai 1965-1979 között születtek. A korábbi minták ellen igyekeznek fellépni. Rugalmasabbak, ugyanakkor tele vannak bizonytalansággal a jövőt illetően.  

Y generáció 1980 – 1994 évek szülöttjei. Énközpontúak, élmény orientáltak, azonban nehezebben kezelhető munkaerő. Őket hívják a fogyasztótársadalom gyermekeinek.  

Z generációnak a 1995 – 2009-es születésűeket nevezzük. Egyenesen a digitális világba csöppentek, nem nagyon kellett beletanulniuk. Nyitottak, online térben mozognak, ott nyilvánulnak meg, akár kendőzetlenül is. Erős véleményük van, ugyanakkor ők azok, akikre a szüleik talán túlságosan is vigyáznak, túlságosan is elkényeztetik őket.  

Alfa generációt a 2010 után született fiatalokra mondjuk. Még sok minden ismeretlen velük kapcsolatban, előttünk vannak, még meglátjuk hogyan élik majd az életüket. 

Az olvasás során számos emlék jutott eszembe. Emlékszem, mikor a nagymamámnak próbáltam mesélni valamit a digitális technikáról, bólogatott, de különösebben nem foglalkozott vele, nem hatotta meg. Beleszülettem a számítógépek, az internet terjedésébe. Így nőttem fel, én tanítottam a szüleimet. Ezzel nincs is semmi gond. Nekem ez mondhatni rutin. Azonban, ha a család fiatalabb tagjaira gondolok, akkor már én vagyok az idősebb korosztály, akit tanítani kell. 

Ugyanúgy megfordult az is, míg régen az én generációmra panaszkodtak az idősebbek, most már én vagyok az, aki felhördül a mai fiatalok mentalításán, viselkedésén. 

Emberek közt dolgozom, sok emberrel beszélek. Valóban érezhetőek a különbségek. Legyen szó szórakozási szokásokról, munkához való hozzáállásról vagy baráti, társas kapcsolatokról.  

A társas együttéléshez bizony elengedhetetlen, hogy megismerjük a másikat. Megismerjük a gondolkodásukat, főbb jellemzőit a különböző korosztályoknak. Ez egy állandó tanulási folyamat, mely a hétköznapokban, kapcsolatainkban is nagy segítséggel lehet. Lényegében mind ugyanonnan indultunk, ugyanoda tartunk. Az alapokat egymástól nézzük, tanuljuk el.  

Számos könyv jelent már meg a különböző generációkról. Ezek közös jellemzője az, leginkább az adott csoportot mutatja be, jellemzi. Ezért is különleges és egyedi Steigervald Krisztián könyve, a Generációk harca. Kellett már a könyvpiacon egy friss, részletes átfogó kötetet. Olyan, amely bemutatja az időseket, a középkorosztályt, fiatalokat és az újabb generációkat. 

Ez a kötet ideális ahhoz, hogy jobban megértsük egymást. Én olvastam, tanultam és egyben szórakoztam is. Nem csupán egy könyv, amit olvasás után a polcra teszek. Velem marad, és remek beszélgetés indító lesz a baráti társaságomban.  

Egy gondolat a “Steigervald Krisztián: Generációk harca

A hozzászólások lezárva.