Sue Monk Kidd: Vágyak könyve

Az elmúlt időszakban sokkal több figyelmet fordítok a 21.Század Kiadó KULT Könyvei felé. Igaz, elég sokszor van olyan érzésem, szinte csak a drámát, az erőszakot és az elég erőteljes mondanivalóval rendelkező könyveket válogatják be a sorozatba. Hozzáteszem, nyilván ez annak is köszönhető, hogy a hasonló könyveket díjazzák legtöbbször külföldön. Mindenesetre a sorozat minden egyes darabja különleges és egyedi. A legutóbbi Vágyak könyvére kiváltképp igaz az egyediség.  

Jézus történetéről utoljára Colm Tóibín Mária testamentumában olvastam. Nagyon izgalmas volt más szemszögből megismerni a történteket. Tetszett az újfajta megközelítés. A Vágyak könyve hasonló, ám ezúttal az elbeszélő Ana, Jézus felesége. A szerző a kötet végén részletesen elmeséli a regény születésénék ötletét, miért választotta ezt a nézőpontot, mit gondol erről, milyen történelmi hátteret használt fel, milyen fikciós elemeket szőtt bele a történetbe annak érdekében, hogy az olvasó azt érezze, igaz történetet olvas.  

Amikor elkezdtem a könyvet, többször megijedtem attól, bizonyos történelmi és vallási fogalmak miatt el fogok veszni a történetben. Bizony, vannak hiányosságaim. Pár dolognak utánanéztem a neten, de annyira kizökkentett az olvasásból, hogy végül úgy döntöttem, csak olvasom. Idővel teljesen elmúlt a félelem és nem zavart, ha valamiben nem voltam biztos. A történet fő mondanivalója sokkal fontosabb és érdekesebb volt, minthogy megakadjak. 

Amikor azt mondom neked, hogy minden rendben lesz, azt nem úgy értem, hogy az élet már nem tartogat számodra több tragédiát. Az élet mindig élet lesz. Csak azt mondom, hogy ennek ellenére te rendben leszel. Minden rendben lesz, bármi történjék is. Van a bensődben egy hely, amit mindez érintetlenül hagy. Meg fogod találni az utat oda, ha szükség lesz rá. És akkor majd tudni fogod, miről beszélek. 

Ana karaktere és a vele kapcsolatos történések, legyen szó családi kapcsolatokról, nők helyzetéről vagy éppen azok társadalmi elfogadottságról, meglepőek voltak. Oldalról oldalra erősödött egyfajta feminista hang, de szerencsére nem volt sem tolakodó, sem erőszakos. Pont kellő egyensúlyban volt ahhoz, ne lépjen át a történet semmilyen végletbe. Ez pedig nagyban hozzájárult ahhoz, emlékezetes élményt adjon számomra.  

Mert annak ellenére, hogy erősen nőközpontú volt az egész kötet, férfi olvasóként is könnyedén elmerültem benne. Talán Ana karaktere okozta csodálat, vagy a lehetőség, az elképzelése annak, mindez valóság is lehetne, kiemelté tette a Vágyak könyvét. Ehhez párosult a nyelvezetének szépsége, ami nyilván a fordításnak köszönhető, Csonka Ágnes remek munkát végzett. 

Ha szereted a különleges, egyedi és bátor történeteket, ami úgy repít el a múltba mintha te is jelen lennél, akkor a Vágyak könyve tetszeni fog.  

A kötet ide kattintva rendelhető

Egy gondolat a “Sue Monk Kidd: Vágyak könyve

A hozzászólások lezárva.