Almási Kitti: Ki vagy te?

A NIOK januári feladatában az önismereti könyveké volt a főszerep. Polcomon számos önsegítő könyv megtalálható, ajánlottam is közölük párat egy korábbi bejegyzésemben. A hónap közös könyve Almási Kitti, Ki vagy te? című kötete lett.  

Almási Kitti neve nem ismeretlen számomra. Itthon az egyik legnépszerűbb pszichológusok egyike, könnyed, egyszerű és hétköznapi módon megfogalmazott köteteinek köszönhetően. Nagyon sok rövidebb írását olvastam már, több alkalommal néztem vele kapcsolatos videót. Azonban könyvét az elejétől a végéig egészen mostanáig nem olvastam még. Mostanáig. 

A Ki vagy te? az elvárásokról, a megfelelési kényszerről szól. Kik vagyunk valójában? Milyen helyzetek váltják ki belőlünk azt, mások legyünk, visszafogjuk magunkat. A következő főbb témakörök, fejezetek vezetnek minket az önismeret rögös útján.  

Család 

Vajon a családi minták milyen befolyással vannak? Mennyire befolyásol minket egy-egy gyerek korban elhangzott parancs. Például a gátló mondatok, mint ne nőj fel, ne gondolkozz, ne légy gyerek! De ezek pozitívnak tűnő verziói sem biztos, hogy a legjobb célt szolgálják: légy tökéletes, szerezz örömet másoknak, bírd ki, siess!  

Párkapcsolat, ismerkedés, szex  

Sokunkat érintő közeg. Itt sem mindegy miként viselkedünk. Hogyan romboljuk le a másik önbecsülését észrevétlenül? Mit hazudunk azért, hogy mások szemében tökéletesek legyünk? Vajon az általunk jónak vélt bók a másik félnek is tetszeni fog? Az összehasonlítás nem feltétlen áldás, sokkal inkább átok.  

Rejtett énünk 

Mennyire merjük felvállalni önmagunkat, hogy tudunk kibontakozni. Mitől félünk? Milyen következményei lehetnek annak, ha megnyílunk mások elött? Őszinteség, nyíltság milyen veszélyekkel jár? 

Aki eléggé szuverén ahhoz, hogy ne akarjon folyton megfelelni az elvárásoknak, hanem következetesen tartja magát a saját értékrendjéhez, véleményéhez, érzéseihez, az magasabb polcra kerül mások megítélésében, mert önazonosságot és erőt látnak benne. Ezzel szemben, ha folyamatosan bólogat és gürizik mások elfogadásáért, annak egy idő után a környezet számára nem is lesz értéke – hozzászoknak, és magától értetődőnek tekintik, mert túl könnyen megkapható. 

Társadalom, ami körülvesz minket.  

Feltétlen jó, ha tartozunk valahova? Álljunk be a sorba és alkalmazkodjunk? A társadalmi elvárások az egyénre hatnak inkább, vagy a közösségre? 

Megannyi kérdés, és megannyi válasz hozzá. A kötetet elolvasva tisztábban láthatunk, átgondolhatjuk az életünket. Azonban az biztos, cselekedni és dönteni nem fog helyettünk. Térképet kaptunk, de azt nekünk kell eldönteni miként haladunk rajta. Lehet ismerős pár mondat, de sose árt felfrissíteni a tudásunkat. Én ajánlom olvasásra.

A szerző további könyvei keresd a könyvesboltokba, vagy itt online.

3 gondolatokat “Almási Kitti: Ki vagy te?

A hozzászólások lezárva.