Az összehangolás módszere: test és elme egységének felfedezése

Az elmúlt időszakban elmerültem egy új könyv lapjain, amely nem csak a testmozgás és az edzés fizikai aspektusait járja körül, hanem mélyen elmerül a mentális oldalában is. Ez a könyv megtanított rá, hogy a sport és az edzés többet jelent, mint pusztán fizikai teljesítményünk javítását. Rávilágít arra, hogy az optimális testtartás, az egészséges mozgás és a mentális jóllét közötti szoros kapcsolat mennyire fontos.  

Az összehangolás módszere nagyon összetett és sokrétű könyv, ami nem csupán az öt mozgáselvet (földön ülés, függeszkedés, gyaloglás, csipőből előredőlés, orron át történő légzés) tanítja meg az olvasóknak, hanem bemutatja, fejben milyen változásokat kell eszközölni a tartás javítás elérése, a jobb egészség érdekében. A szerző egy holisztikus megközelítést mutat be a fizikai és mentális jóllét javítására különböző mozgásgyakorlatok és életmódbeli módosítások segítségével.  

Annyira sokfélék és különbözőek vagyunk, hogy nincs értelme másokhoz hasonlítani magunkat. Arra koncentrálj, ami a te testednek a legjobban esik, ne hasonlítsd magad mások testalkathoz. Így sok energiát megspórolhatsz, amelyet inkább a saját kreativitásodra fordíthatsz, és arra, hogy a saját anatómiai felépítésedből hozd ki a többet. 

A szerző azt az elvet vallja, hogy akkor érhetünk el teljes életet, ha nem csak a fizikai szükségletekre törekszünk, hanem mentálisan is odaállunk az élethez, amivel maximálisan kihasználhatjuk a testünket. A kettő együtt lesz kerek egész. Szkeptikus voltam annak kapcsán, valóban jó ez az irány, mennyit tesz hozzá az egész az én személyes fejlődésemhez.  

Fejezetről fejeztre kezdett kikristályosodni számomra mire gondolt Alexander. Cselekvés, ösztönzés, éber figyelem és tudatosság. Csak hogy párat említsek. Sportolhatok rengeteget, de ha ész nélkül csinálom az nem fog előrevinni. Figyelnem kell a jelzésekre, a határaimra. Tudatosítanom kell magamban a lépéseket. Nem feltétlen könnyű a kötet szerint tanulni és fejlődni, de nem is arról szól, hogy gyorsan hamar csettintésre legyen minden.  

Valóban nagyszerű, ha minden napodba belefér egy-egy hosszabb séta, de azért próbálj meg mikromozgásokat is beiktatni. Mindig elfelejted, hogy felkelj az íróasztaltól vagy a kanapéról, és sétálj egyet, csinálj néhány négyütemű fekvőtámaszt, vagy kimenni a levegőre? Állítsd be az időzítőt! Vagy tölts le egy alkalmazást, ami figyelmeztet, hogy ideje átmozgatni magadat. De használhatod az okoskarkötődet is erre a célra. 

Szerintem Az összehangolás módszere című kötet ideális olvasmány lehet, ha valakiben érik az elhatározás a mozgás, az életmód változtatás irányába. Ismerkedés az rugalmassággal, testünkkel, hozzáállásunkkal.  

A kötet ide kattintva rendelhető.