Három pszichológia könyv a GABO Kiadótól

Egy jó pszichológia könyv könnyen értelmezhető, olvasmányos a hétköznapi ember számára. Olyan, amit bármikor kezünkbe veszünk, az segítségül szolgál. Mivel ezek a kötetek többször olvasandók, fontosnak tartom, hogy a kiadása minőségi legyen. Jobban preferálom a keménykötésű műveket. Olyanokat, mint például a GABO Kiadó új pszichológiai sorozat. Három pszichológia könyv a GABO Kiadótól.  

A kiadóra nem volt jellemző eddig a pszichológia, mint műfaj. Fejből nem jutott eszembe egy kötetük sem. Ezért bizonyos szinten meglepetés is volt új sorozatuk, mely GABO Pszichológia néven jött létre. Eddig hat mű jelent meg, egységes megjelenéssel. A borító Szabó Vince | Malum Stúdió munkája. Letisztult, modern színvilág. A sorozatterv nekem nagyon tetszik, ki tud emelkedni a könyvesboltban a többi pszichológia könyv közül. Szeretném az eddigi köteteket a polcomon látni. Egyelőre azonban három részt sikerül jobban megismernem, így őket fogom most ajánlani.  

Aaron T. Beck: A gyűlölet fogságában

A világhírű pszichiáter dr. Aaron T. Beck, akit sokan a kognitív terápia atyjának tartanak, A gyűlölet fogságában című művében forradalmi és gondolatébresztő nézőpontból mutatja be a romboló viselkedést. A gondolati folyamatok és az érzelmi, illetve viselkedéses reakciók közti kapcsolatról lefektetett alapelveit vonatkoztatja az emberiség sötét oldalára. Bámulatos részletességgel ismerteti, hogy a destruktív viselkedésmód – a családon belüli erőszak, a bigottság, a népirtás és a háborúskodás – alapelemei a mindennapi élet frusztrációival közös mintát követnek. A gyűlölet fogságában radikálisan megváltoztatja az erőszakról alkotott véleményünket, és szilárd keretet ad az azáltal okozott problémák helyrehozásához. 

Amennyire tartottam attól, nagyon száraz lesz, annál könnyebben haladtam vele. Érdekes volt olvasni a konfliktusokról, azok haragba, majd gyűlöletbe átforduló mechanizmusáról. Honnan ered a harag, hányféle módon tudunk ártani valakinek. Miként olvad egybe a szerelem és a gyűlölet? Továbbá az egyéni megközelítés mellett a társadalmi, csoportos erőszakról is sok mindent megtudhatunk. Napjaink eseményeit, vagy akár a közösségi oldalakat görgetve sok minden képes új értelmet nyerni az olvasást követően. 

Sigmund Freud: A mindennapi élet pszichopatológiája 

A mindennapi élet pszichopatológiája Freud alapvető műve. Azt mutatja meg benne, hogy egészséges emberek mindennapos gondolataiban és cselekvéseiben hogyan nyilvánulnak meg a tudattalan erői. A tulajdonképpeni pszichopatológia, a kórlélektan tárgya éppen a társadalom mindennapjaiba beilleszkedni nem tudó, aszociálissá vált ember, aki ösztönei és indulatai rabjaként szenved. Kis elvétések, elszólások, elírások, feledékenységek analízise árulja el a könyvben a tudattalan mozgását. A mindennapi élet ilyen apró „kórtüneteiből” elemzi ki Freud a mögöttük meghúzódó indulati és ösztöntényezőket. 

Freud munkája már feladta a leckét. Sokkal összetettebb és bonyolultabb a szöveg. Nem az a fajta könyv, amit az ember akár egy hétvége alatt elolvas. Én az időnként fellapozom és elolvasok egy fejezetet módszert javaslom nála. Még így is megéri.  

Erich Fromm: A szeretet művészete 

Fromm arra készteti olvasóit, hogy gondolják végig emberi kapcsolataikat, önmagukhoz, társaikhoz, a világhoz való viszonyukat, s vizsgálják meg, tudnak-e, s ha igen, hogyan tudnak igazán szeretni, elsajátították-e a szeretet művészetét. Mert a szeretet megtanulása folyamat, aktív tevékenység, amely magában foglalja a gyerek és szülő közötti, a felebaráti szeretetet, de az erotikus vagy a plátói szerelmet is. A szeretet művészete Erich Fromm legsikeresebb könyve, amely angolul The Art of Loving címmel 1956-ban, magyarul először 1984-ben jelent meg, s azóta számtalan kiadást ért meg a világ minden táján. 

A végére hagytam azt a kötetet, mely talán a legpopulárisabb, legtöbbet olvasott. Ahogy a könyvben is olvasható, a szeretet nem csupán művészet, hanem a szó igazi értelmében mesterség is, amelyet életgyakorlatban sajátíthatunk el. Felelősség, törődés, szeretet. Három fogalom, amit mindenki sajátságosan értelmez. Kinek ezt, kinek azt jelenti. Fromm írása nagyon jól összefoglalja az ezekkel kapcsolatos tévhiteket, közben rávilágit arra, mit kellene jelentsen a szeretet valójában. Kötelező pszichológiai alapműnek tartom, idén még el fogom olvasni párszor.

A sorozat további kötetei:

A kötetek a címükre kattintva rendelhetők.