Melyek voltak 2020 sikerkönyvei?

A 2020-as év a könyvpiac szempontjából rettentő kiszámíthatatlan volt. A tavaszi boltzárak és a későbbi korlátozások miatt visszaeső forgalom a kiadókat arra késztette, gondolják át megjelenéseiket. Elmaradt, elcsúsztatott megjelenésű könyvek, kevesebb, ugyanakkor hangosabb marketing támogatás került egy-egy kötet mögé. Az év vége pedig mindennél zajosabb volt. Mégis a legizgalmasabb kérdés, melyek voltak 2020 sikerkönyvei? 

Nem gondoltam volna, hogy 2019 után, az elmúlt év egyik legkeresettebb, legsikeresebb könyve ismételten a 2018-ban megjelent Örökölt sors lesz. Orvos-Tóth Noémi kötete megjelenése óta mondhatni azt, tarol a különböző sikerlistákon. A családi sebekkel foglalkozó kötet kapcsán jogosan merül fel a kérdés, vajon mindenki úgy érzi, a családtól örökölt minták miatt olyan az élete amilyen? Ebben keresik a megoldást? Vagy szimplán csak arról van szó, mint anno a Titok esetében, státusz és menő lett olvasni, megvenni, posztolni róla? Kíváncsian várom idén is kitart –e majd a lendülete.  

Ha már korábbi megjelenést említettem, akkor tavaly is nagyon jól teljesített a Mrs. Escobar és Edith Eva Eger A döntés című regénye. Előbbi erősödését nyilván az is segítette, hogy elég gyakran lehetett akciós áron kapni. Utóbbinál pedig a novemberben megjelent új kötet, Az ajándék járult hozzá, hogy visszatérjen az eladási listákra. 

Duplázott Dezső András is, akinek Maffiózók mackónadrágban című kötete a 2019-es év egyik legjobban fogyó újdonsága volt. Tavaly a kokain magyar útjáról, felhasználásról szóló dokumentumregénye, a Magyar Kóla szintén a legjobbak közt szerepelt.  

Nagy visszatérőként nem volt kérdés, Ken Follett is szerepelni fog a listán. A katedrális előzményregénye, az Egy új korszak hajnala méltán kapott helyet az élen. Itt írtam bővebben a könyvről.  

A következő két kötet kapcsán egy dolog jut eszembe. Jöttek, láttak, győztek. Mindkét újdonság az év végén jelent meg, de pont elegendő volt ahhoz, elsöprő sikert arassanak. Kepes András hangzatos, A boldog hülye és az okos depressziós című önironikus könyvében azt kutatja, lehetünk-e boldogok egy átalakuló és ellentmondásos világban. Presser Gábor életrajza pedig minden generáció számára ad valami pluszt, legyen szó zenéről, vagy művészetről. Biztos vagyok benne, 2020-ban számos karácsonyfa alatt megtalálható volt. Mindkét kiadvány kapcsán azt jósolom, még hónapokig sikerlistán fognak maradni. 

Hosszú sikerlistás helyezést jósolok Almási Kitti legújabb munkájának is. Ki vagy te? az elvárásokról, megfelelésről szól. Eredetileg tavasszal kellett volna megjelennie, de így, hogy őszre tolódott, talán elmondható, semmi hátránya nem keletkezett belőle. Sikerlistára került, és több héten keresztül tartotta is magát. Minden bizonnyal idén is tartani fogja.  

További sikerkönyvek: 

Böjte Csaba füveskönyve 
Leiner Laura: Bízz bennem 
Stephen King: Intézet 
Csernus Imre: Főnix 
Fábián Janka: A könyvárus lány 
Saul Austerlitz: A Jóbarátok-generáció 
Ivan Tapia: A nagy pénzrablás