Miért drágulnak a könyvek?

“Nagyon drágák a könyvek.” Hetente hallom a környezetemben a panaszt, ami sajnos igaz is. Évről évre emelkednek az árak, egyre bizonytalanabb az ember, vegyen –e havonta x darab könyvet. De vajon miért drágulnak folyamatosan az elmúlt években? Mit lehet tenni ellene? Következő bejegyzésemben a könyv árak emelkedésének jártam utána. Miért drágulnak a könyvek?  

Miért drágulnak a könyvek?

Amikor elkezdtem a könyvekkel foglalkozni, azok átlagára 1.999 Ft és 2.499 Ft között mozgott. Ahogy teltek az évek az árak úgy emelkedtek. 2.999 Ft majd 3.499 Ft, 3.699 Ft és végül 3.999 Ft-ba kerül ma, 2020-ban egy könyv átlagosan a könyvesboltokban. 2021-ban több kiadó is átlépte ezt a határt és már 4.290 Ft vagy afeletti áron adják ki könyveiket. Ma, amikor ezt a bejegyzést frissítem, 2022 szeptemberében, újabb és újabb emelkedés tapasztalható. Rengeteg könyv 4.999 Ft, vagy afeletti áron található a könyvesboltok polcain.

Annak ellenére, hogy én bizonyos kedvezménnyel rendelkezem, időnként kapok recenziós példányt, ez az összeghatár már számomra is átlépte azt a bizonyos lélektani határt. Sokkal jobban meggondolom azt, milyen könyvet válasszak, illetve honnan szerezzem be az olvasmányaim. Valószínű, hogy kevésbé ismert szerzők, illetve puhakötéses kiadványok esetén nem biztos, hogy ekkora összeget kifizetnék már. Talán a kedvenc szerzőm könyvei esetében, és olyan könyvek esetén, amelyek ténylegesen minőségiek, azt mondom, még megéri. 

Hogyan épül fel egy könyvnek az ára?  

Ahhoz, hogy tisztábban lássuk az összefüggéseket, érdemes áttekinteni a könyvkiadás költségeit röviden. Tudtátok, hogy az eladott könyv árának legalább a fele nem a kiadóhoz, hanem a kereskedőhöz kerül amennyiben azt üzletben veszitek meg? Így például a kiadónak fele akkora összegből kell gazdálkodnia? Ebből kell kihozni a nyomdaköltség, szerkesztés, korrektúra, grafikai, marketing és szerzői díjakat? Természetesen az ÁFA összegét is hozzáadva.  

Mitől drágulhat egy könyv? 

Az emelkedés háttere érthető bizonyos szinten. Sokan azt gondolják, hogy a kiadók nagyrésze minél többet szeretne az általuk kiadott köteten nyerni. Persze, biztosan ilyen is előfordul. De azzal is tisztában kell lenni, hogy a könyvkiadáshoz kötődő egyéb szolgáltatások árai mind megemelkedtek. Az első és legfontosabb a nyomdaköltség. A termékek nyomdai előállításának az árát már egy ideje megemelték a nyomdák. Ehhez jön még magának a papírnak is a drágulása, mely 2018 óta évenként 6-7%-al emelkedett, és várhatóan még idén is emelkedni fog. Mitől drágult annyira a papír? A járvány ideján a lezárások miatt csökkent a kitermelés. A pandémiának köszönhetően viszotn nőtt a csomagolóanyagok iránti kereslet, emiatt kialakult egy nagyobb papírhiány. A kevesebb nyersanyagot, eleve drágábban lehet beszerezni. Amit eddig körülbelül 500 Ft-ért állítottak elő, ma már bőven 1.000 Ft felett van.

A környezetvédelmi változások is sokat rontottak a helyzeten, a műanyag termékek kivezetése megint csak növelte a papír iránti keresletet.

Egészen friss, hogy kialakult háborús helyzet miatt az energiaárak, szálíltási díjak is az egekbe szöktek. Az általános inflációt pedig meg sem kell említeni, elég csak bemenni egy élelmiszerüzletbe. Mindannyian tapasztaljuk a hatását.

Nyilván ott vannak a terjesztők, üzletek költségének az emelkedése. Elég csak a bérleti díjakra gondolni, ami a kereskedelmi, bolti árrésre vannak hatással. Nagyon sok üzlet euró alapú bérletidíjat fizet, ami az elmúlt időszakban drasztikusan megemelte a kiadásokat.

Az emelkedéshez hozzájárulhatnak a személyiköltségek is. Ahogy manapság mindennek emelkedik az ára, úgy kell többet fizetni a szerkesztőnek, tördelőnek, grafikusnak. A borítón felhasznált fotók is nagyobb összeget tesznek ki.  

Nem beszéltem még a külföldi szerzők kiadási jogainak megszerzéséről és költségeiről, melyek külföldi devizában számolhatók, így az árfolyam ingadozása is jelentős összeggel terhelheti egy-egy könyv árát. Állandó körforgás ez, mondhatni ördögi kör. Minden egymásra épül, és ha egy helyen áremelkedés van, úgy megy körbe a folyamat a többi szolgáltatásra, termékre. 

Kiemelném azért azt is, hogy szerencsére van olyan kiadó, aki a drágulás ellenére is igyekszik nem csak tartalmi, hanem küllemi minőséget adni az olvasók kezébe. Legyen szó a kötés minőségéről, papírról, vagy olyan különleges borító megjelenésről, mint a dombornyomás, védőfólia, külső borító. Hogy egy példát említsek, ilyen a 21.Század Kiadó KULT könyvek sorozata.  

Mit tehetünk olvasóként?  

Bennünk, olvasókban, rengeteg kérdés felmerül ilyenkor. Szelektáljuk a kívánságlistánkat? Olvassunk kevesebbet? Járjunk antikváriumba esetleg könyvtárba? Vagy illegális letöltéshez folyamodjunk?  

Saját példámat tudom felhozni, hogy én mivel próbálok a helyzeten javítani. Folyamatosan nézem a különböző nagy könyváruházak akcióit. Nagyon sokszor megnézem, közvetlen a kiadótól mennyiért tudom beszerezni a könyveket. Ha kell, több újdonságot, több könyvet összegyűjtök. Így akár a postaköltségen is tudok spórolni.  

Érdemes előrendelni az újdonságokat, mert szinte minden esetben legalább 20% kedvezményt kaphatunk. Ott vannak a különböző kuponakciók, melyek szintén segítenek csökkenteni kiadásainkat.  

A könyvesboltban beleolvasok a könyvekbe, adok időt megismerni, érezni, hogy egyáltalán érdekel -e az adott regény. Ha bizonytalan vagyok, akkor felírom, és várok egy kedvező akcióra, majd akkor veszem meg. Ennek kapcsán idén egyébként elhatároztam, bármilyen nehéz is megállni, nem halmozok fel olvasatlan könyveket. Havonta, hetente tudnék venni újabb és újabb kötetet. Aztán csak állnak a polcomon, tudva azt, lehet később már nem is fog érdekelni. Szóval az is jó megoldás, ha csak azt veszed meg, ami igazán érdekel.  

Amit viszont semmiképpen ne tegyél, ne tölts le illegálisan könyvet. Azzal nem segítesz, hanem csak hozzájárulsz ahhoz, hogy a kiadó kevesebb újdonságot adjon ki, megnehezíted a munkájukat. Hogy miért, az egy másik bejegyzés része lesz majd.