Mi várható 2023-ban a könyvpiacon? 

2022-ben látványosan megemelkedett a könyvek ára. A korábbi négyezer forintos átlag lassan ötezerre vagy annál magasabbra ugrik. Nagyon sok tényező befolyásolja a drágulást, amiről már én is írtam hosszabban a blogon, Miért drágulnak a könyvek? címmel, így nem ismételném magamat. Sokkal inkább foglalkoznék azzal a kérdéssel, mit gondolok, mindez milyen hatással lehet a könyvpiacra, kiadókra, és végsősoron az olvasókra. Ezek a saját gondolataim, tapasztalataim. Mit érzek, és mit várok el én, mi változzon.  

Az árak emelkedése miatt szerintem sokkal jobban meggondolják az olvasók, mit olvassanak. Nem lesznek nagy kísérletezések, biztosabbá válnak a már bejáratott, ismert szerzők. Előtérbe kerülnek, mert nagyjából az olvasó tudni fogja mit kap a pénzéért. Vegyünk például azt, hogy van egy ismeretlen thriller szerző, akinek a regénye ötezer forintba kerül. Mellette ott a polcon Stephen King régebbi vagy éppen a legújabb kötet, ami szintén ugyanannyiba kerül. Az olvasó nagyobb eséllyel választja a mestert, mert ismeri. Tudja mire számíthat tőle. Mindezek miatt a kiadók is szerintem jóval óvatosabban kísérleteznek majd, nem fognak annyi új szerzőt kiadni, mert esetlegesen sokkal nagyobb költsége van felfuttatni.  

Ezáltal pedig csökkenek a címszámok. Ami valljuk be, nem is olyan nagy baj. Az elmúlt három évben a MKKE adatai szerint, átlag több, mint 15 ezer cím jelent meg a hazai piacon egy év alatt. Az heti bontásban körülbelül átlag 280 új könyvet jelent. Ez rengeteg. Abszolút telített a piac. Sokkal több a megjelent könyvek száma, mint amennyire mondjuk a vásárlóknak szüksége van. Az egyik héten megjelent újdonság egy hét múlva már réginek számít. Nincs elegendő ideje “megmutatnia” magát.  

Ez az úgynevezett biztonsági játék miatt még hátrébb kerülnek azok a műfajok, amik eleve nehezebben eladhatók. Például a sci-fi és a fantasy. Ezek a könyvek sajnos eleve hátrányból indulnak. Sokkal kisebb az olvasói réteg, nagyon nehéz új olvasókat találni és megtartani őket. A nyomdaköltségek emelkedése miatt azért is van nehéz dolguk az ilyen profilú kiadóknak, mert alap esetben egy fantasy terjedelem szempontjából jóval az átlag oldalszámon túl vannak. Ez bizony azzal jár, egy kötet könnyen elérhető a hatezer forintos árat. Az pedig már olyan határon van, ami sok olvasót érzékenyen érint.  

Az euró és dollár ingadozása a külföldi regényekre jelent veszélyt. Ezeknek a regényeknek a jogdíját valutában fizetik. A kiszámíthatatlanság miatt csökkenhet a külföldi szerzők által írt kötetek száma. Ami ugyanakkor pozitív hozadékkal jár, hiszen nagyobb esélyt kaphatnak a magyar írók. Kiváncsian várom ezen a vonalon mi fog történni.  

A drágulás miatt saját szokásaim is megváltoztak. Sokkal többet böngészek a régebbi könyvek között. Nem, nem antikvár kiadványokra gondolok, hanem olyan kötetekre, melyeket még a jóval a drágulás előtt adtak ki. Ezeket szakmán belül backlist-es könyveknek neveznek. Olyan kötetek, melyek szépen lassan, mégis fokozatosan fogynak. Nem kerülnek sikerlistára, nem adnak el belőle a megjelenés hetében több száz példányt. Ezek az egy-két éves könyvek nagyon jó áron beszerezhetők. Persze hozzá kell tennem, van pár kiadó aki elkezdte a régebbi már nem feltétlen népszerű és felkapott címeit is drágítani. Hogy ez kifizetődő hosszabb távon, vagy az, hogy esélyt adnak a régi kötetek újra felfedezésére egyelőre nem mondható meg biztosra.  

Én úgy tervezem, jövőre vissza fogom venni a könyvek vásárlását. Csak azokat helyezem előtérbe, amikről száz százalékosan ki tudom jelenteni, a polcomon szeretném látni. Kedvenc szerzők, és sorozatok. Ez nem jelenti azt, kevesebbet fogok olvasni. Ha minden jól megy, akkor az itthoni olvasatlan könyveim számát fogom csökkenteni. Sajnos, vagy szerencsére több tucat könyv várakozik a polcomon. Jövőre nagyobb szerepet kapnak majd. 

Hogy mit hoz a jövő, még rejtély és nagyon sok bizonytalanság lóg a levegőben. Ami biztos, lesznek még új könyvek, antikvár könyvek és könyvtárak.