Natalie Haynes: Ezer hajó

Történelem, mitológia, szépirodalom. Mindez egy kötetben. Az Akhilleusz dala és a Kirké hatalmas siker volt a könyvmolyok körében. A páratlan borító és az egyedülálló történetek együttesen tették sokak kedvencévé. Az én kíváncsiságomat is felkeltette mindkettő kötet. Az előbbi már a polcomon várakozik egy ideje, de mégis beelőzte a General Press Kiadó másik, hasonló kötete, az Ezer hajó. 

Ez nem egy vagy két nő története. 
Ez mindannyiuk története. 

Az éjszaka közepén Aineiasz felesége, Kreúsza arra ébred, hogy szeretett városa, Trója lángokban áll. A tíz éve tartó háborúnak vége, a görögök győztek. Az asszony kétségbeesetten próbál menekülni a tűz elől, hogy elérje a városkaput, és reményei szerint találkozzon kedves férjével és kicsi fiával. Az utcákat azonban már ellepték a görög katonák. Vajon sikerül Kreúszának elkerülnie őket… és a végzetét? Mindenki hallott már a trójai háborúról. Azt azonban jóval kevesebben tudják, mi lett a sorsuk azoknak a lányoknak, nőknek és asszonyoknak, akikre általában az események mellékszereplőiként gondolunk. Mi várt rájuk a háború után? Miért küzdött meg az amazon hercegnő Akhilleusszal? Hogyan cselezte ki Pénelopeia a férje trónjára áhítozó kérőit? Az Ezer hajó az ő szemszögükből meséli el a nyugati világ egyik legnagyszerűbb és legmeghatóbb történetét. 

A görög mitológiát illetően nagyon sok lyuk van a tudásomban. Emlékszem ugyan pár részletre, de mégis az egészet felületesnek értékelem. Ezért is volt számomra öröm, hogy a szerző, Natalie Haynes ezt a témakört járja körbe. Hogy mindezt nem a már régóta ismert szereplőkkel teszi, plusz érdekes adalék. Erős női karakterek által sok minden nyerhet új értelmet, új megközelítést. Rettenetesen sok szereplő van az Ezer hajóban, a történetek is időben ugrálva, váltakozva követik egymást a kötetben. Emiatt olyan, mintha az egész regény dinamikája állandóan újra indulna. Fura, de ha elengedjük ezt a részletet akkor mégis olvastatja magát.  

Annyi módon lehet mesélni egy háborúról: az egész viszály bemutatható egyetlen eseten keresztül. Mondjuk egy ember haragja egy másik viselkedése miatt. Egy egész háború − annak mind a tíz éve − leszűkíthető erre. De ez legalább annyira a nők háborúja, amennyire a férfiaké, és a költő látni fogja a fájdalmukat − azoknak a nőknek a fájdalmát, akiket mindig a történet peremére száműztek, a férfiak áldozataiként, a férfiak túlélőiként, a férfiak rabszolgáiként −, és vagy ezt meséli el, vagy egyáltalán nem mesél semmit. Elég sokáig vártak a sorukra. 

Sokszor visszalapoztam a könyv elejére, mert elfelejtettem ki, kicsoda, kihez kötődik. Pár alkalommal pedig félretettem a könyvet, hogy elmerüljek az internet világába további háttérinformációkért.  

Kifejezetten élvezet volt olvasni, megismerni más perspektívákat, a narráció is kivételesen jó volt. Szeretem azokat a könyveket, melyek úgy adnak tudást, hogy közben szórakoztatnak, kikapcsolnak. Az Ezer hajó tökéletes olvasmány a mitológia, szépirodalom, illetve azon olvasók számára, akik kifejezetten keresik az erős női karaktereket tartalmazó regényeket.  

A könyvet, ha felkeltette az érdeklődésed, itt meg is tudod rendelni.