Új könyvpiaci szereplő: Multiverzum Kiadó

Egy új kiadó megjelenése a hazai könyvpiacon mindig izgalmas és kíváncsisággal teli. Vajon milyen profilt alakítanak ki? Mennyire lesz bátor, magyar szerzőket fog preferálni, vagy olyan regényeket, amelyek például saját hazájukban kultikusak? Vagy beáll a sorba és olyan könyveket hoz el a hazai olvasóknak melyek jelenleg nagy népszerűségnek örvendnek? Legyen szó valamilyen celeb által preferált kötetről, vagy Tiktok sikerről? 

2022-ben alapított Multiverzum Kiadó folytatni és gazdagítani szeretné a magyar könyvkiadás sokszínű hagyományait. Tervei között szerepel a társadalomtudományi és szépirodalmi könyvek kiadása, külön kiemelve a minőségi képregényeket, melyek gyerekeknek, fiataloknak és felnőtteknek egyaránt szólnak. Izgalmas az a küldetés, amit a kiadó vállalt: kortárs angolszász politológiai művek magyarországi elérhetőségének biztosítása, valamint a társadalomtudományok friss megjelenésű könyveinek bemutatása a magyar olvasóközönségnek. Itt megjegyzem kicsit szkeptikus vagyok, mennyire lehet a hazai olvasókat ezzel megfogni, mennyire lesznek nyitottak. A másik, ami egyből eszembe jutott, talán a profiljukba beleillik a Moby Dick és esetleg ők végre kiadják majd.  

A pszichológia területén kifejezetten érdekes az a szándék, hogy olyan friss munkákat kínáljanak, amelyek tematikájukban még nem jelentek meg, vagy alulreprezentáltak a hazai könyvpiacán. Ezzel új perspektívákat és gondolatokat hozva a hazai olvasóközönség számára. Ami elsőre felmerült bennem, vajon mely pszichológiai téma az, ami nem jelent még meg, vagy alulprezentált? Személy szerint azt gondolom elég jó a lefedettsége a hazai könyvpiacon ebből a szempontből. Természetesen szeretem a meglepetéseket.  

Engem már részben megnyertek maguknak, mert egy régóta kerülgetett kötetet adtak ki magyarul, ráadásul limitáltan és megnyerő kiadásban. Ez volt a Lovecraft / Baranger Chtulhu hívása. Rengetegszer meg szerettem volna rendelni angolul, de mindig húztam, halasztottam vagy éppen elfelejtettem. Így viszont, hogy magyarul megjelent, már a polcom lakója. Elképesztően gyönyörű és izgalmas kötet. Itt bele is tudtok lapozni.  

A másik kötetük, ami teljesen megzavart, – jó értelemben véve – Robert Repino Mort(e) című regénye. A könyv egy posztapokaliptikus sci-fi-fantasy mű, amely az állatok és az emberek közötti határokat feszegeti. A történet középpontjában egy házikedvenc macska áll, akit Mort(e)-nak hívnak. Egy napon az állatok megkapják az intelligenciát és a beszéd képességét, és Mort(e) ráébred, hogy valami hatalmas változás következett be a világban. A bosszú vezérelt hangyakirálynő sereget tervez, hogy megtorolja az állatokon elkövetett sérelmeket.  

A regény egyedi és kreatív megközelítése az antropomorfizmusnak. (Állatok, esetleg tárgyak emberi tulajdonságokkal való felruházása) Több tucat filozófiai kérdést vet fel az emberi természet és az állati világ közötti kapcsolatról. Ebben a kötetben a szerző keveri a sci-fit és a fantasyt a társadalomkritikával. Nagyon sokszor provokálja az olvasót. Ami végül is nem baj, mert a cél úgyis az, olyan élménnyel legyünk gazdagabbak melyek emlékezetesek maradnak.  

A kiadó jelenleg tíz kiadott címnél tart, kíváncsian várom mi várható tőlük 2024-ben. Mindenesetre én drukkolok nekik!