Dr. Máté Gábor: Normális vagy

Egy régi kötet, főleg ha tíz évvel korábban jelent meg, nehezen tud újra a köztudatba kerülni. Általában nagy hírverés, esetleg botrány kell ahhoz, mindez sikerüljön. Persze akadnak üdítő kivételek is. Mint például Dr. Máté Gábor könyve, A test lázadása.

Azon gondolkodom, hogy az új kiadó, az Open Books, jobb marketinget tett a szerző és kötetei mögé, azért lett ennyire felkapott, vagy a magyar olvasók vannak rosszabb mentális állapotban, köszönhetően az elmúlt évek stresszes időszakának? A test lázadása hetek óta a Libri sikerlistájának legjobb tíz könyve között szerepel. A szerző könyvei nem ismeretlenek számomra. A test lázadása 2011-ben jelent meg itthon először. Majd 2012-en a A sóvárgás démona. 2013-ban a Szétszórt elmék. Végül 2014-ben A család ereje. Az utóbbi kivételével az eredeti megjelenésük idején olvastam őket, a polcomon vannak a kötetek.  

Őszintén szólva sok mindenre nem emlékszem velük kapcsolatban. Amit biztosan el tudok mondani, hogy nagyon tetszett az a másfajta szemlélet amit a Dr. Máté Gábor képvisel. Kedvencemhez, Feldmár Andráshoz hasonlóan ő is Kanadában él, így még inkább érdekelt az olvasás során, mennyire egyezik kettejük gondolatvilága. Azt is kiemelném, hogy olvastam korábban pár pszichológiai művet, ami nagyban segített abban, jobban megértsem azokat a témákat amivel a szerző foglalkozott.  

Idén ősszel új könyve jelent meg itthon, Normális vagy címmel. 

Eddigi legátfogóbb és legteljesebb könyvében a betegségek valódi okait kutatja, miközben éles kritikát fogalmaz meg a minket körülvevő mérgező világról, valamint utat mutat az egészség és a gyógyulás felé. Feltárja, hogy miközben a nyugati világ büszkén tekint az egészségügyi szolgáltatásaira, egyre több a krónikus beteg, és romlik a népesség általános egészségi állapota. Az Egyesült Államok lakosságának majd hetven százaléka szed legalább egy, több mint a fele pedig két, receptre kapható gyógyszert. Kanadában az emberek húsz százalékának magas a vérnyomása, Európában ez a szám már meghaladja a harminc százalékot. A kamaszok között szédítő tempóban terjednek a lelki betegségek. Beteg a társadalmunk, vagy talán ez így normális? 
Máté Gábor több mint negyvenéves orvosi praxisa során ébredt rá, hogy amit normálisnak gondolunk, az korántsem az. Figyelmen kívül hagyjuk a traumák és a stressz ártalmas hatásait, illetve a modern élettel járó összes olyan feszültséget, amely rátelepszik a testünkre és a lelkünkre, illetve az egészségünket károsítja. A rendelkezésünkre álló számtalan jól képzett szakember és különleges, modern eszköz sem segít rajtunk. A nyugati orvoslás nem a teljes embert vizsgálja, nem törődik azzal, mit művel a stressz a szervezetünkkel, az immunrendszerünkkel és az érzelmi egyensúlyunkkal. 

Azt hiszem a bejegyzés elején felmerült kérdésemre már egyértelműen tudom a választ. Saját példámból kiindulva, az elmúlt évek zűrzavaros káosza, világjárvánnyal, háborúval és gazdasági válsággal együttesen mindannyiunk idegrendszerét, lelkivilágát megtépázta. Sajnos nem vesszük észre az apró jelenket, amit a stressz okoz szervezetünkben. Sokat olvastam már a témában, a Normális vagy pedig csak megerősített abban, a tudatunk és a hangulatunk az egészségünket nagyban befolyásolja.  

Máté Gábor életünk nagyon sok szegmensét érinti könyvében, kutatásokkal és személyes történetekkel alátámasztva segít minket, hogy felismerjük jelenünk fontosságát, reményt adva arra, nincs minden veszve. Informatív volt, több esetben tudtam kapcsolódni hozzá. Ha egy szóval kellene jellemeznem, akkor a kijózanító a legmegfelelőbb erre.  

A politikai élet toxicitása nem okozna ekkora gondot, ha legalább egy pillanatra békén hagyna minket. De a telefonunk kézi stresszgéppé vált: legyenek banálisnak vagy húsba vágók, folyamatosan friss hírek miatt zizeg, megállás nélkül konfliktusokról és bizonytalanságról tudósít – többnyire csupa olyasmiről, amit úgysem tudunk befolyásolni. A közösségi média hírfolyama olyan bőséges, hogy alig megy le a torkunkon, sőt, még annál is bőségesebb. Nincs megállás. Nem mintha nem volna megoldás: valószínűleg mindannyian át tudnánk úgy állítani például a hírfogyasztási szokásainkat, hogy eredményesebben szűrjük ki a gyűlölködést, a kicsinyességet, a szorongást, a pusztulást.  

Úgy gondolom a Normális vagy minden ember számára hasznos lehet. Ha van rutinunk pszichológiai művekben, ha nincs akkor is. Nem tekintsünk rá regényként amit egy olvasatra be kell fejezni. Olvassuk lassan, apránként, odafigyelve.  

Máté Gábor eddig magyarul megjelent köteteit és a bejegyzésben szereplőt ide kattintva tudod megnézni, megrendelni.  
 

2 gondolatokat “Dr. Máté Gábor: Normális vagy

A hozzászólások lezárva.