Ajándékozz történetet! – életmód, pszichológia

Ismét itt a december. Elképesztő gyorsasággal telt el egy újabb év. Ebben az időszakban már kijelenthető, szinte minden könyvkiadó kiadta a legfontosabb könyveit. Ahogy az is kijelenthető, a legtöbben ilyenkor rohamozzák meg a könyvesboltokat, hogy megtalálják az ideális könyvet, amit ajándékként adhatnak. Ebben a hónapban, egészen karácsonyig, tematikus ajánlókkal szeretném megkönnyíteni a döntést a választást illetően. Negyedik bejegyzésben a pszichológiáé lesz a főszerep. Ajándékozz történetet! – életmód, pszichológia. 

Olvasóként nagyon sok pszichológiai könyvet olvasok. Úgy gondolom, ezek a könyvek elengedhetelenek ahhoz, hogy fejlődjünk és jobban megismerjük magunkat. Gyakran kerülünk olyan helyzetbe, aminek megoldásán segíthet, ha korábban olvastunk a témában. A következő kötetek jó választás lehet neked, vagy ajándékba is.  

Johann Hari: Tönkretett figyelem 

Szinte minden második oldalon találtam olyan részt amit bejelöltem, annak ellenére, hogy nem vagyok az a nagy jelölős olvasó. A Tönkretett figyelem megkapta tőlem azt a figyelmet amit érdemelt. Már a kötet olvasása is tanulási folyamat volt, hiszen százszázalékosan arra figyeltem amit olvastam, összehasonlítottam az életemmel a sorokat. Bővebben itt írtam róla

Dr. Máté Gábor: Normális vagy 

Eddigi legátfogóbb és legteljesebb könyvében a betegségek valódi okait kutatja, miközben éles kritikát fogalmaz meg a minket körülvevő mérgező világról, valamint utat mutat az egészség és a gyógyulás felé. Feltárja, hogy miközben a nyugati világ büszkén tekint az egészségügyi szolgáltatásaira, egyre több a krónikus beteg, és romlik a népesség általános egészségi állapota. Tipikusan újraolvasós kötet. Bővebben itt írtam róla.  

Lukács Liza: Éhes lélek gyógyítása 

Az étkezés nagyon fontos, szinte központi eleme az ember életének. Nem létezhetünk nélküle. Ezért is kiemelt jelentőségű, miként állunk hozzá, hogy ne sodorjon minket rossz irányba, ne legyen negatív érzés vele kapcsolatban. Lukács Liza kötete, Az éhes lélek gyógyítása ebben nyújt segítséget. Sokkal több réteget érint mint azt elsőre gondolnánk. Bővebben itt írtam róla.  

Lakatos Péter: Életmentő izom 

A sport így vagy úgy, de visszatérő eleme az életemnek. Voltak olyan időszakok amikor erőteljesen belevetettem magam a mozgás egyik formájába, de sajnos voltak hosszú hónapok mikor a lustaság volt erősebb. Arra viszont pontosan emlékszem, a sport és a mozgás jól esett. Mentálisan is feltötlött, illetve fizikailag is jól esett a fáradtság. Büszke voltam magamra. Lakatos Péter könyve azt a témát járja körbe, napjainkban mennyire el vagyunk kényelmesedve. Holott az edzésre mindenkinek szüksége lenne, kisebb nagyobb mértékben. Törjünk ki a mozgásszegény életmódból.  

Szalay Ágnes: Éppen jókor 

A kiégés sokáig ismeretlen fogalom volt az emberek körében. Szerencsére az idő előrehaladtával egyre többet tudunk a témáról, sokkal könnyebb kezelni a munkahelyi illetve magánéleti kiégést. Szalay Ágnes Éppen jókor című kötet részben érinti a témát. Életközepi válság. Mit takar egyáltalán? Bizonyos kor felett azt érezhetjük, az életünk megfeneklett. Nincs hova tovább fejlődni, nem történik semmi, már szinte azt érezzük az életünk vége felé járunk. Ez a válság sok embernél, sokféleképpen jelentkezhet. Ismerjük fel, dolgozzunk rajta hogy minél rövidebb ideig tartson. 

L. Stipkovits Erika: Közelebb önmagunkhoz 

L. Stipkovits Erika könyvei egytől egyig a polcomon vannak, jól látható helyen. Szeretem a stílusát, a témáit amikkel foglalkozik a köteteiben. Legyen szó párkapcsolatról, családról, testvérekről. Mindannyian vágyunk arra, hogy kiegyensúlyozott, elégedett életet élhessünk, ez azonban ­ a tévhittel ellentétben ­ nem egyenlő a fájdalmak, nehéz érzések, problémák és konfliktusok nélküli élettel. Mellőzött, félt és elkerült érzéseink, gondolataink, elfelejteni vágyott emlékeink az önismeret, a belső harmónia megteremtésének értékes forrásai. 

Sandi Mann: Miért érzem magam kevésnek? 

Az imposztorszindróma az a meggyőződés, hogy nem vagyunk annyira jók, mint ahogy mások gondolják. Sikereinket következetesen külső tényezőknek, például a szerencsének vagy az aránytalanul nagy erőbefektetésnek tulajdonítjuk, miközben csalónak érezzük magunkat és rettegünk a lelepleződéstől. Ez az egyre elterjedtebb jelenség nem csupán a törekvő, sikeres karrieristákat érinti: számos változata létezik a magát rossz szülőnek érző anyától a nem „eléggé férfias” apán át a nem elég népszerű kamaszig. Rövid kis kötet, nagyon olvasmányos és sokatmondó. 

Egyes könyvekről bővebben is olvashatsz a blogon, vagy a címűkre kattintva.