Matt Ruff: Lovecraft földjén

A komfortzónán kívül olvasni sokszor fantasztikus élmény. Csak ne felejteném el mindig. Ezúttal ismét szerelembe estem. Matt Ruff Lovecraft földjén kötete megjelenésével teljesen elvarázsolt. 

Az elmúlt időszakban hanyagoltam az Agave Könyveket. Pedig csodálattal néztem a megjelenő újdonságaikat, mert minőségileg egyre szebb és komolyabb kiadványokat hoznak el az olvasók számára. Sőt, nagyon erős azon törekvésük, hogy külföldön elismert és díjazott szerzőket is bevezessenek a hazai könyvpiacon. Eléggé kockázatos, de szakértelmük van olyan erős, hogy helytálljanak. Bízom abban, a sci-fi és fantasy műfaj iránt nyitó olvasók nem csak a régi klasszikus szerzők felé fordulnak, hanem a kortárs, új alkotókat is felfedezik maguknak.  

Jómagam azért is kerülöm/tem őket eddig, mert profijukba tartozó műfaj (sci-fi, fantasy) eléggé kívül esik a komfortzónámon. Évi pár alkalom van csupán, amikor ilyen jellegű műveket keresek, olvasok. Legutóbbi újdonságukon viszont megakadt a tekintetem.

1954, Chicago. A huszonkét éves leszerelt katona, Atticus Turner édesapjának nyoma vész, ezért felkerekedik, hogy megkeresse. Vele tart George bácsikája, a Néger útikönyv szerkesztője, és gyerekkori barátja, Letitia is. Útjuk Samuel Braithwhite vidéki kúriájához vezet New Englandben, arra a birtokra, ahol annak idején Atticus ősei rabszolgaságban senyvedtek. Menet közben nemcsak a fehérek Amerikájának hétköznapi borzalmaival szembesülnek, hanem olyan ártó szellemekkel is, amelyek mintha George kedvenc fantasztikus történeteiből lépnének ki. 
 
Atticus az apja keresése révén rábukkan egy titkos szektára, melynek rejtélyes szertartásában történetesen ő maga hivatott kulcsszerepet játszani. Ahhoz, hogy élve megússza a kalandot, olyan dolgokra kényszerítik, amelyek a Turner-klán pusztulásához vezethetnek. 

Sok félelmem volt a történet kapcsán. Lovecraft egyik művét sem olvastam. Tudásom annyiban kimerült vele kapcsolatban, hogy az egyik legismertebb és legnépszerűbb horror szerző, borzongató történetei egyediek. A könyv előtt olvastam róla viszonylag többet, hogy valamilyen szinten felkészült legyek vele kapcsolatban. Utólag azt gondolom, nem feltétlen lett volna rá szükség. Volt pár utalás rá, de nem éreztem számottevőnek. Vagy nem vettem észre.  

A másik félelmem a könyvvel kapcsolatban, hogy mennyire lesz hangsúlyos a négerek elleni erőszak, az elnyomás. Megvallom, az elmúlt időszak Black Lives Matters akciók már túl sok volt számomra. Nem beszélve annak az utóéletéről, amikor már elindult egyfajta cenzúra és minden fekete emberekkel foglalkozó ábrázolásban kivetnivalót találnak. Egy barátom egyébként pont ez miatt nem hajlandó elolvasni, mert szintén elege van a témából. 

De a történetek olyanok, akár az emberek, Atticus. Attól, hogy szereted őket, még nem lesznek tökéletesek. Nagy becsben tarthatod az erényeiket, és szemet hunyhatsz a hibáik fölött. De a hibák nem fognak eltűnni. 

Elolvasva, úgy vélem volt pár eléggé hangsúlyos, meredek jelenet, főleg a könyv elején, de összeségében a rasszizmus ábrázolása normál keretek között mozgott. Nem volt túl hangsúlyos, nem volt erőltetett és aminek kimondottan örültem, hogy nem ment abba az irányba, a feketéket mártírnak ábrázolta. Nyilván az is közrejátszik ebben, hogy az eredeti mű 2016-ban jelent meg.  

Maga a történet nem volt kifejezetten akciódús, pörgő, de mivel különböző karaktereken keresztül, összekapcsolt történetekkel haladunk előre, erre nem is volt szükség. Minden különálló történet mutat valami pluszt, valami érdekességet, legyen szó a már fent említett rasszizmusról, alkímiáról, családról, összetartásról vagy titkos társaságokról. Én az elejétől fogva élveztem az egészet, mindennap alig vártam, hogy visszatérhessek az olvasáshoz. A szereplők számomra emlékezetesek maradtak.  

A könyvet azoknak ajánlom, akik még csak most ismerkednének a horror, fantasy műfajával. Sőt, van olyan izgalmas, mint egy jó krimi. Misztikus, rémisztő, ugyanakkor szórakoztató is egyben. Az idén olvasott könyveim közül abszolút kiemelkedik.  

A kötetből az HBO sorozatot forgatott, pár részt már meg is néztem. Hangulatos, nagyon jó a képi világ, a színészek is jól játszanak. Viszont pár ponton eltért a könyvtől, ez már az első résztől fogva kizökkentett engem. Mindig elgondolkodom, vajon miért van szükség alapvető dolgot megváltoztatni. Mindenesetre még adok neki esélyt, folytatni fogom.

A kötet kapható a könyvesboltokban, vagy online ide kattintva is megrendelheted.

2 gondolatokat “Matt Ruff: Lovecraft földjén

A hozzászólások lezárva.