Négy könyv a futásról

Lassan két hónapja kezdtem el edzésre járni, hogy elmém mellett a testemet is feltöltsem, karbantartsam. Sokan írtatok rám, beszélgettünk erről, milyen jó érzés, mennyire fel tud tölteni energiával. Ugyanakkor tudom azt is, nagyon sokan ódzkodtok egy edzőterem látogatásától. Azt is tudom, a legtöbben futni szerettek vagy szeretnétek. Ez a bejegyzés most nektek fog szólni. Négy könyv a futásról.

Ed Caesar: Kétórás maraton – Kísérlet a lehetetlennek tartott világcsúcs megdöntésére

A maratoni táv két órán belüli lefutásához a sebesség, a mentális erő és a kitartás rendkívüli kombinációja szükséges, és csak az képes rá, aki többet elvisel, bátrabb, jobban tervez és szerencsésebb mindenki másnál. Vajon ki lesz az, aki áttöri az álomhatárt?
Ed Caesar újságíró az Egyesült Államok és Európa nagy pénzdíjas versenyeire és Kenya távoli falvaiba kalauzol bennünket, hogy bevezessen az elit maratonisták világába. Nemcsak a világ legjobb hosszútávfutói, például a kenyai Geoffrey Mutai és a maratoni futás történetét meséli el, de a fiziológia és a pszichológia szemszögéből is vizsgálja az eddig lehetetlennek tűnő küldetést. HVG Könyvek

Christopher Mcdougall: Futni születtünk

A Futni születtünk legnagyobb erénye a sokoldalúság. A szerző megközelítése egyszerre személyes és tudományos; az egyéni sorsok pontos és empatikus leírása mellett ismerteti a tudomány aktuális állását is az emberi fiziológiáról, táplálkozásról és az őstörténetről; a könyv erénye, hogy még a tudományos leírások is hallatlanul izgalmasak.

– Hogyan nyerhette meg az egyik legnehezebbnek tartott száz mérföldes hegyi versenyt egy hatvannégy éves indián, autógumiból és bőrszíjakból készült saruban?
– Hogyan lett egy unatkozó vízimentőből alig másfél év alatt Amerika legjobb női ultrafutója, aki az első százmérföldes versenyén abszolút második lett?
– Miért szakította meg ígéretes, hatalmas jövedelmet ígérő karrierjét egy bokszoló, hogy örök életveszélyben, magányosan fusson a Barrancasban?
– Hogyan éli meg egy hagyományőrző indián törzs a drogkartellek terjeszkedését?
– Hogyan tud a könyv szerzője, akit korábbi sérülései miatt a legnevesebb specialisták is lebeszéltek a futásról heti 120 kilométert futni egy új edzésmódszer és étrend segítségével? Park Könyvkiadó

Scott Jurek: Futni, enni, élni

A Futni, enni, élni lapjain Scott Jurek úgy mesél az életéről és a pályafutásáról élsportolóvá és vegetáriánussá válásáról, hogy minden futó töltekezhet belőle, bárhol tart is a futásban. Beavat első futóélményeibe (utált futni), és leírja az utat, amely világversenyeken induló, rekordokat sorra döntő ultrafutót csinált belőle.
Elbeszélése nemcsak azt bizonyítja, hogy vasakarat munkál benne, hanem fontos tévhiteket is eloszlat. Könyve bővelkedik a kitartás és a versenyszellem határait feszegető, már-már hihetetlen epizódokban, és lenyűgöz tudományos felkészültségével, akárcsak könnyen megvalósítható gyakorlati tanácsaival; ez utóbbi csoport részét képezik kizárólag növényi alapú, saját receptjei is. A Futni, enni, élni mindenkit arra buzdít, hogy ne álljon meg félúton, jusson el a célig, akár első futására indul, akár étrendjén kíván változtatni, akár csak egyszerűen szeretné megtudni, hogy mire képes. Park Könyvkiadó

Murakami Haruki: Miről beszélek, amikor futásról beszélek?

Murakami Haruki 1982-ben az írói mesterséget választva eladta a dzsesszbárját, és hogy megőrizze kondícióját, futni kezdett. Egy évvel később már végigfutotta az Athén-Marathon távot, és ma, számtalan triatlonnal, versennyel, tucatnyi regénnyel a háta mögött, érzi, hogy a sport legalább olyan hatással van írói munkásságára, mint az erőnlétére. A rendszeres sport ürügyén nincs hiány témában: felidézi, hogyan lett író, számba veszi legnagyobb sikereit és csalódásait, lemezgyűjtő szenvedélyét, örömeit, hogy ötvenen túl is javítható a fizikai teljesítmény, majd a szembesülést, hogy az emberi erő bizony fogy. Az egyszerre szellemes, humoros, komoly és bölcs memoár igazi meglepetéseket tartogat nem csak a szerző regényeiért rajongó olvasóknak, de még a hosszútávfutás profi bajnokainak is. Geopen Kiadó

További könyvek a futásról:

2 gondolatokat “Négy könyv a futásról

A hozzászólások lezárva.