Philip K. Dick: A jövő orvosa

A munkám miatt sok könyv megfordul a kezemben. Szeretem elolvasni a fülszövegeket, esetleg belelapozok, mennyire olvasható. Nem egy alkalommal előfordult már, a belelapozás elegendő volt ahhoz, beszippantson az adott regény. Így olvastam el Philip K. Dick A jövő orvosa című regényét is.  

A szerző életművét az Agave Könyvek gondozza. Könyveinek új, letisztult színes boritói nagyon tetszenek. Nem olvasok science fictiont, de kedvem lenne megvenni az összes kötetet, mert olyan szépen mutatna a polcon. Igen, tudom, ez badarság. De tegye fel a kezét, aki még nem választott sose borító alapján könyvet? Na ugye! 

Inkább térjünk vissza a regényre.  

Jim Parsons remek, elkötelezett orvos, aki a legfejlettebb technikákkal gyógyít és mindennél többre tartja az emberéletet. Így aztán kétszeresen is szorult helyzetbe kerül, amikor egy különös autóbaleset révén a jövőben találja magát, méghozzá egy fejlett társadalomban, ahol azonban az életmentés törvénybe ütközik. Szerencsére azért itt sem csak Parsons hisz az élet szentségében, és akik osztják a nézeteit, az ő orvosi képességeit akarják felhasználni egy titkos, kétségbeesett tervhez a saját és társadalmuk jövője érdekében, amely tervhez azonban vissza kell utazni a múltba is. A jövő orvosa nem csupán egy rémisztő jövőképet tár elénk, de egyúttal az időutazás paradoxonjait is vizsgálja. 

Leginkább az tetszett a regényben, hogy a főszereplővel együtt én is csak pislogtam, hogy mi a franc folyik itt, hol vagyok, kik azok az emberek, akikkel találkoztam, mit szabad, és mit nem? Mivel a sci-fi regényekbeni jártasságom és a hozzájuk köthető kitartásom a nulla felé konvergál, kicsit elveszettnek éreztem magam. Jó pár fejezet után mégis elkezdtem falni az oldalakat. Izgalmas világ tárult elém. Nagyon sok hűha érzésem volt. A mi lenne, ha napjainkban is így élnénk lehetősége végig ott motoszkált a fejemben. Sok mindent írhatnék, de az már spoiler lenne.  

Pedig ez a társadalom a halálra épül. A halál a mindennapi életük része. Boldogan, örömmel haltak meg. De ez akkor is helytelen. Természetellenes. Az embernek ösztönösen védenie kell az életét. Minden más elé helyezni. Ez a társadalom a minden létformára jellemző alapvető ösztönt tagadja. 

A könyv közepétől kicsit jobban oda kellett figyelnem a történetre. Ideológiák, morális kérdések, utazás a jövőbe, múltba. Hibák, döntések, csalások. Nagyon sok minden volt besűrítve a regénybe. Mégis egészen jó volt az arány. Kicsit jobban elmerül az ember az olvasásba, teljesen élvezhető lesz minden. És természetesen az se baj, ha valamennyit visszaolvas, ha elakad.  

A jövő orvosa sokrétű történet, melyet lassan olvasva, a rétegek lebontását követően kirajzolódik előttünk egy izgalmas és elgondolkodtató világ. Erős a cselekmény, de talán a mondanivaló sokkal erősebb. Féltem a sci-fi-től. Feleslegesen. Ezt a könyvet bátran merem ajánlani akkor is, ha csak éppen ismerkedünk a műfajjal.

A szerző eddig mejelent műveiről itt olvashatsz többet.

2 gondolatokat “Philip K. Dick: A jövő orvosa

A hozzászólások lezárva.