Régi mesék újragondolva: Szörnyek és Szépek

Ha mesét olvasunk, akkor sok esetben azt várjuk el, szórakoztasson, kapcsoljon ki minket teljesen. A mese lehet régi klasszikus, vagy valami modern Disney-féle, esetleg kortárs szerző írása. Sok mesét olvastam már életem során, de még nem eleget. Viszont egyfajta sémát igy is elég gyakran felfedezem a történetekben. Valahogy mindegyik mindig ugyanoda lyukad ki. Nehéz sors, hátrányos helyzet, majd hirtelen megvilágosodás és a jó győzedelmeskedik. Kicsi rózsaszín felleg lengi körül a történeteket. Persze hozzá kell tennem, a legkisebbek számára lehet ez az ideális. Ugyanakkor ott motoszkál bennem a kérdés, ha egy kicsit árnyaltabb képet kapnának, ha szembesülnének azzal, olykor a gonoszok erősebbek, akkor milyen hatást váltana ki belőlük?  

Mindezen kérdések a legutóbb kezembe került kötet, a Szörnyek és Szépek kapcsán jöttek elő. Soman Chainani, a Jók és Rosszak Iskolája című sikersorozat szerzőjének könyve tizenkét borzongató mesét tartalmaz. Hófehérke, Jancsi és Juliska, Szépség és Szörnyeteg, Pán Péter, hogy csak párat említsek meg a kötetben helyet foglalt mesék közül.  

A kötet maga elképesztően gyönyörű lett. Nagyobb méret, különleges tapintású boritó. Julia Iredale illusztráció pedig tökéletesen passzolnak a történetekhez.  

De térjünk rá a lényegre, a mesékre. Fordulatos, sötét, és egyben varázslatos. Ezekkel a szavakkal lehet leginkább kifejezni. Voltak elképzeléseim a mesékről, de olyan alternatív változásokkal szembesültem, ami elsőre ugyan furának tűnik, de ha jobban belegondolok, sokkal valósabb, eredetibb, és sokkal mélyebb tartalmat kaptak a történetek. Sok olyan, napjainkban is előforduló témát boncolgat, amiről érdemes beszélni. Rasszizmus, bántalmazás, hatalom. Én egyébként részletekben olvastam. A mesék között általában tartottam egy kis szünetet, pár órát, pár napot. Volt időm átgondolni az olvasottakat.  

-Gyereket főzni túl nagy vesződség- sóhajt a férfi. 
Jankó nagyot nyel. 
-Csinálta már? 
– Megfőzök mindent, amit az asszony hoz. És rengeteg, hozzád hasonló gyerek mászik fel a babszáron új élet reményében. 
– Akkor miért segít nekem?- teszi fel a kérdést Jankó. 
A férfi szomorúnak látszik. 
– Tudom, milyen ez. Amikor az ember új életet akar. Az a különbség kettőnk között, hogy te hajlandó vagy megpróbálni. 

Annak ellenére, hogy mesékről van szó és újfajta tanulságokat hordoznak, mégis húznék egy korhatárt. Személy szerint kamaszoknak, fiatal felnőtteknek és természetesen idősebbeknek ajánlom leginkább. Akik nyitottak valami újra.  

A Szörnyek és Szépek egyedi kezdeményezés, friss hang az mesék világában. Kísérletező, de mégis igyekszik hű maradni. Éljük át az érzelmi skála minden lehetséges pontját. Sírjunk, nevessünk, legyünk közömbösek, dühösek. Mindezt egy kötet adja meg számunkra.  

A kötet ide kattintva rendelhető.