Philip K. Dick: Vulcanus kalapácsa

Vajon milyen lenne az a világ, ahol a fontosabb, világi döntéseket egy gép, egy mesterséges intelligencia hozná meg? Eljön majd az idő amikor a robotok köztünk fognak élni? Lehet –e egységes társadalmat létrehozni? Philip K. Dick korai műve, a Vulcanus kalapácsa ezt a témakört járja körül. 

A sci-fi műfajával tavaly év végén kezdtem el jobban ismerkedni. Kellő körültekintéssel választok regényeket, mert az elmaradásom miatt még mindig van bennem némi félelem. Philip K. Dick a tudományos fantasztikus könyvek egyik kiemelt alkotója. Nagyjából minden eddig magyarul megjelent kötetéről olvastam értékelést. Ezekből azt szűrtem le, nem könnyű eset, ezért műveivel óvatosan, lassan haladok. Évente egy-két regényt érezek “biztonságosnak”. Az idei első választottam a bevezetőben már említett Vulcanus kalapácsa. Nézzük miről is szól a történet. 

A huszadik század pusztító háborúi után a világ kormányai egyetlen szervezetbe tömörülnek, hogy mindenáron megőrizzék a békét a bolygón. A béke biztosítása érdekében az összes fontos döntést a Vulcanus 3 nevű szuperszámítógépre bízzák. Vannak azonban olyanok, akik nem örülnek annak, hogy kihagyják őket a döntéshozásból, másoknak pedig az nem tetszik, hogy a Vulcanus 3 istent játszik. Mindeközben a szuperszámítógépnek megvannak a maga tervei is, amelyekben egyáltalán nem szerepelnek az emberek. Nem csoda tehát, hogy amikor a Vulcanus 3 kezdi elveszíteni az irányítást egy gyorsan erősödő vallásos mozgalom miatt, az egész világon kitör a pokol. 

A téma rögtön felkeltette az érdeklődésemet. Már csak azért is, mert néha én magam is nehezen tudok bizonyos helyzetekben dönteni, kíváncsi voltam, ha egy gép tenné meg helyettünk, az milyen világot, életet eredményezne. A szerző által felvázolt világ nagyon sok morális kérdést felvetett, ám nem vagyok benne biztos, létezik -e rá pontos válasz. Miközben ezen kattogok, izgalommal vegyített paranoia is egyre nagyobb teret kap. Kiben bízhatunk egyáltalán? Az ilyen alternatív valóságok miatt szeretek egyre több sci-fit olvasni. A tudományos élet mellett ezek rendre szólnak a társadalomról, együttélésről, felelősségről. Rengeteg gondolkodásra ösztönző téma.  

A Vulcanus kalapácsa egy gyorsan pörgő, akciódús történet, amely tulajdonképpen nem zárul le az utolsó oldallal. Mint egy lehetséges jövőkép beférkőzik az olvasó tudatába.  

Örülök, hogy adtam neki egy esélyt, mert olvasmányos és érthető volt minden rész benne. Bátorságot adott, olvassak még a szerzőtől. Sőt, tulajdonképpen tíz percenként rákeresek és számolgatok, miként tudnám az életművét beszerezni. 

Ha te is szeretnél neki adni egy esélyt, akkor ide kattintva megrendelheted a könyvet, vagy itt megnézheted milyen más regényei vannak Philip K. Dick –nek.

Egy gondolat a “Philip K. Dick: Vulcanus kalapácsa

A hozzászólások lezárva.