Rugalmasság a mindennapokban

A testedzés, a sport, szinte mindennapi része lett az életemnek. Persze nem csak úgy durr bele a közepébe módon alakult ki az egész. Szépen fokozatosan kezdtem el tanulni, megfigyelni a testemet. Mi az, ami megy, mi az, amit még gyakorolnom szükséges. Mindennek az alapja a megfelelő bemelegítés, vagy másnéven nyújtás. A hatékony nyújtásnak kiemelkedő fontossága van mind a sportban, mind a hétköznapi életben. Több könyvet olvastam a jógáról, de most, egy célzottan a nyújtásra fókuszáló kötet került a kezembe.  

Joe Yoon Hatékony nyújtás című könyvében nem árul zsákbamacskát. Sportban vagy anatómiában kevésbé jártas olvasó számára egyszerűen és röviden mutatja be a fontosabb gyakorlatokat és azok hatásait adott területre. Megfelelő mértékben megy bele az anatómiába, ezáltal nem válik száraz, tudományos kötetté. Jól rendszerezve haladhatunk előre, kezdő és haladó szinten. A könyvet elolvasva pedig 30 napos kihívást is teljesíthetünk. 

Miért érdemes korosztálytól függetlenül naponta nyújtani? 

A nyújtás segít kiterjeszteni az izmokat és az ízületeket, javítva ezzel a mozgástartományt és a flexibilitást. Ez a sportban például segíthet a testmozgások hatékonyságának és teljesítményének növelésében.  

Rugalmas, jól nyújtott izmok és ízületek csökkentik a sérülések kockázatát. Az izmok és szalagok kevésbé hajlamosak a hirtelen rándulásokra és megerőltetésre, ami így csökkenti a húzódások, szakadások és egyéb sérülések előfordulását. 

A nyújtás relaxálja az izmokat, és a mélyebb légzéssel párosulva nyugtató hatással lehet az idegrendszerre, csökkentve a mindennapos felhalmozódott stresszt.  

Ha edzett a test, a szalagoknak, izomnak hála javulhat a testtartás. A jó testtartásnak köszönhetően pedig csökken a hátfájás és a derékproblémák kockázata. 

A rendszeres és helyes nyújtási gyakorlatokat érdemes beépíteni mindennapi rutinba, függetlenül attól, hogy valaki sportoló vagy hétköznapi életet él. Napi kilenc perc gyakorlás egyáltalán nem sok. Reggeli ébredés után, munka közben, vagy esti rutin is lehet, ha szánunk rá időt és figyelmet. A Hatékony nyújtás című kötet megmutatja, nincs semmi ördöngösség, nehézség benne. Az alábbi videóban négy egyszerű gyakorlatot mutat be a szerző, amit az íróasztal mellől is elvégezhetünk.

Mind a négy gyakorlatot tíz alkalommal megismételve már sokat tettünk a közérzetünk, az egészségünk javításáért. 

A kötetről bővebben itt olvashattok, továbbá a borítókép alatt az első pár oldalba bele is tudtok lapozni.