Szemben a nappal – A haláltól való rettegés legyőzése

Idén nyáron több éves halogatása után végre megismertem Irvin D. Yalom munkáit. Itt írtam is róla bővebben. Abszolút kedvenc lett. Könyvei ott sorakoznak a polcomon, kiemelt helyen. Pár hónapja újabb könyve került a kezembe. Szemben a nappal – A haláltól való rettegés legyőzése.

Irvin D. Yalom legfontosabb, legtöbbet méltatott könyve, a Szemben a nappal, az élet legnagyobb kihívásával, a halálfélelem legyőzésének szükségességével szembesít bennünket. Arra bátorít, hogy félelem nélkül nézzünk szembe halandóságunk megcáfolhatatlan tényével. Ez a mestermű, amely összegzi Yalom személyes és szakmai életútjának tapasztalatait, segít felismerni, hogy szinte minden szorongásunk mélyén a halálfélelem munkál. Amint szembe nézünk saját halandóságunkkal – állítja dr. Yalom -, rádöbbenünk, hogy semmi sem fontosabb az életben, mint a szeretteinkkel való őszinte párbeszéd, és a személyes kiteljesedésünk érdekében vállalt kockáztatás. A megindító, személyes történetek mesélői maguk is halálfélelemmel küszködnek – ahogy a szerző is -, így a Szemben a nappal különleges módszereket kínál a félelem leküzdésére és az élet igenlésére, hogy boldogabb, jelentőségteljesebb életet élhessünk. 

Az év végéhez közeledve talán kijelenthetem, hogy az idei olvasmányaim közül a Szemben a nappal volt a legnehezebb. Nehéz, bizonyos szinten szenvedés volt olvasni. Egyáltalán nem azért, mert rossz lenne a könyv. Maga a téma az, ami nehéz volt számomra. A halál témája tabunak számít az emberek életében. Nagyon nehezen, vagy egyáltalán nem is szeretünk róla beszélni. Hiába az élethez tartozó, mindennapos dolog valamilyen szinten, mégis kerüljük. Be kell vallani, félünk tőle.  

“Az öntudat nagy kincs, legalább akkora értek, mint maga az élet. Ez tesz bennünket emberré. Csakhogy nagy ára van: a halandóság ütötte seb. Létezésünket mindörökké́ beárnyékolja a tudás, hogy növekedésünket, virágzásunkat követően elkerülhetetlenül megsemmisülünk és eltűnünk.“ 

Jó magam is irtózom a témától. Főleg, ha még betegség is közrejátszik. Ezek után biztos vagyok benne, a könyv elsődlegesen nekem, és azon olvasóknak szól, akik számára a halállal való bárminemű szembenézés problémába ütközik. Rettegés, kellemetlen hangulat, esetleg pánik fogja el az embert a halál kapcsán. Szélsőséges esetekben akár egy megfázás is okozhat olyan rettegést, amitől halálfélelmünk lesz. A könyvben az öregedés is legalább annyira hangsúlyosszerepet kap, mint az végzet. Ahogy olvastam, szembesültem vele, nem szabad homokba dugni a fejünket. Yalom nagyon érdekesen és mondhatni kíméletesen segít át minket a krízisen. Mit okoz, ha elnyomjuk magunkban az elmúlás gondolatát. Miben lesz jobb és könnyebb az életünk, ha szembenézünk vele. A terápiás történetek sokat segíthetnek.

Egyesek – feltétel nélkül bízva önnön sebezhetetlenségükben – hősként élnek, gyakran nincsenek tekintettel sem a saját biztonságukra, sem másokéra. Vannak, akik a halál fájdalmas elszigeteltségét összeolvadással próbálják enyhíteni: egy szeretővel, egy üggyel, egy közösséggel, egy isteni lénnyel. A halálszorongás szülője minden vallásnak, hiszen így vagy úgy mind végességünk gyötrelmét igyekszik csökkenteni. Isten – kultúrától függetlenül – nem pusztán a halandóság fájdalmát lágyítja az öröklét ígéretével, de félelmetes elszigeteltségünket is csillapítja és világos tervrajzzal szolgál az értelmes élethez.

Nem baj, ha nem egyhuzamba olvassuk ki, tartsunk szünetet. Gondoljuk át az olvasottakat. Majd folytassuk olyan tempóban, ami jól esik. Szembenézni a nappal veszélyes és káros. Szembenézni a halállal, a velejáró rettegéssel és szorongással azonban új életet adhat.

Szemben a nappal című kötet itt rendelhető. 

Park Könyvkiadó

2 gondolatokat “Szemben a nappal – A haláltól való rettegés legyőzése

A hozzászólások lezárva.