Vágyi Petra: Sémáink fogságában

Újabb állomásához érkezett a pszichológiai, önismereti barangolásom. A stressz, pánik, szorongás után egy igazán különleges témával foglalkoztam, melyről már korábbi olvasmányaiban érintőlegesen hallottam. Ez pedig a sématerápia, a könyv, amit olvastam Vágyi Petra Sémáink fogságában című műve.

Mi az a sématerápia? 

A sématerápia foglalkozik többek között azzal a kérdéssel, miért kerülünk gyakran ugyanolyan helyzetbe, miért ismétlődnek bizonyos események az életünkben. Továbbá feltárja azokat a szokásokat és cselekvési sorokat, melyek már egészen fiatalon belénk rögzültek, de lehetséges, hogy ezek inkább rontanak a jelenlegi helyzetünkön. Ezek az úgymond kialakult reflexek a régi érzések és traumák során fejlődtek ki bennünk. Ha áttekintjük az életünket vagy elolvassuk a könyvet, akkor rájöhetünk arra, az ismétlődés oka a rossz sémareakció. Szerencsére ezeken lehet változtatni. Nem könnyű, de nem is lehetetlen.  

Sémáink fogságában 

Mivel valamilyen szinten ismeretlen volt a téma, így jobban odafigyeltem minden sorára. Gondolkodásra ösztönzött, arra, hogy visszamenjek a múltamba és a jelennel párhuzamosan összegyűjtsem az esetleges sémáimat. Milyen helyzetekben miként reagálok, a reakcióm miért az, ami. A felismerés olykor felért egy arcul csapással. Nyilvánvaló az önismeret ilyen, néha nem a legjobb tulajdonságunk kerül előtérbe. Megvallom olyan érzésem volt az olvasás során, mintha megsértettek volna, emiatt időnként pihentem egy hetet az olvasásban. A feldolgozás végül sokat segített. Még annak tudatában is kimerem ezt jelenteni, közel sem értem a tanulás végére. A kötethez tartozó gyakorlatoknak sokszor elő kell kerülnie, ahogy a könyvet is sokszor el kell még olvasnom.  

Képzeljünk el egy színházat. A játszott darab az életünk története, amely sok felvonásból áll. A főhős mi magunk vagyunk, és a jelenben zajló eseményeket követhetjük a színpadon. Halljuk a főhős belső dilemmáit a monológokban. Látjuk, amikor túlreagál valamit, amikor elfut valamilyen kihívás vagy nehézség elől, amikor igazságtalanul vádol másokat. Megtudjuk, hogyan kapcsolódik másokhoz, mit gondol önmagáról, hol látja rosszul, torzítva a dolgokat. Azt is megértjük, hogy mindennek mi a múltból eredő oka, hiszen a korábbi felvonásokban megismertük az előzményeket, és láthattuk, hogy főhősünk gondolkodásmódját milyen tapasztalások és hatások alakították. Miket mondtak neki mások. Mivel maradt egyedül. Hol szenvedett hiányokat, és mi járt volna neki egy igazságosabb világban, elég jó szülők mellett. Innen, a páholyból nézve, az egész történetet egyben látva, tudnánk neki segíteni. El tudnánk neki mondani, hogy miben téved, hol torzít, és mire lenne szüksége ahhoz, hogy megtalálja egy boldogabb folytatás irányát. A sématerápia egy olyan pszichoterápiás elméleti rendszer és gyógyító módszer, amely a megfigyelésen és megértésen túl abban is segít, hogy a páholyból elénk táruló kép alapján tűpontos korrekciókat eszközöljünk önmagunkon, és ezáltal kapcsolataink is javulhatnak. A sématerápia során erősödik és egyre inkább dominánssá válik az egészséges felnőtt részünk, aki rálát a dolgokra. Ezáltal egyrészt objektíven láthatjuk, hogy mi is történik bennünk és másokban, másrészt érzelmi kapcsolatban is maradunk mindenkivel; önmagunkkal is. 

A Sémáink fogságában kötelező olvasmány mindazoknak, akiket érdekel az önismeret, a pszichológia, javítani szeretnének az életükön. Egyszerű nyelvezet, gyakorlatias, példamutató. Biztos vagyok benne a sématerápia idővel még keresettebb, még ismertebb lesz.  

Sémáink fogságában ide kattintva rendelhető.  

Egy gondolat a “Vágyi Petra: Sémáink fogságában

A hozzászólások lezárva.