Guillaume Musso: A brooklyni lány

Mi lesz velem nélküled? 2012-ben ezzel a címmel ismertem meg Guillaume Musso-t. Nem volt annyira felkapott szerző, rám sem volt különösebb hatással. Azóta eltelt tíz év és az egyik legnépszerűbb francia, szórakoztató irodalmi szerző lett hazánkban. Ehhez nyilván Szabados Ágnes Nincs időm olvasni kihívása is hozzájárult, hiszen a kihívás keretén belül közös könyv volt a Holnap című regénye, ez pedig olyan hullámot indított el, ami mai napig tart. A szerző minden újonnan megjelenő kötete a megjelenést követően a legjobb tíz közé kerül. 

Történeteiben a több síkú mesélés, izgalom, kaland, thriller és klasszikus krimi elemek egyaránt megtalálhatók. Gyorsan pörgő cselekmények, már-már hasonló karakterek kapnak kiemelt szerepet. Dinamikus történetei szépen fokozatosan épülnek fel, sokszor elhintve apró információmorzsákat a végső megfejtéshez. Persze előszeretettel alkalmazza a végső csavaron való csavarást is. Amikor már azt hiszed minden összeállt, bedob egy váratlan fordulatot, ami mindent más szemszögbe helyez.  

A Park Könyvkiadó több, mint tíz regényét jelentette meg eddig. Ekkora szám esetén eléggé megosztó tud lenni a szerző. Nincs újdonság a műveiben, ismétli önmagát. Összecsapott, klisére épült. Főleg ezeket a negatív megnyilvánulásokat olvastam vele kapcsolatban. Én is éreztem már azt, valahogy nem fogott meg az adott regénye, nem okozott katarzist. Az éjszaka és a lányka nagyon tetszett, Az írók titkos élete már nem annyira. Egy párizsi apartman viszont megint a jó oldalra billentette az értékelést. Bárhogy is van, azt a tényt nem lehet elvenni tőle, szórakoztat és kikapcsol. Az ilyen könyveknek pedig ez a lényege.  

Legutóbb megjelent regénye, A brooklyni lány

Mindenki titkol valamit. A titkaink is hozzánk tartoznak. Meghatározzák, hogy kik vagyunk, honnan jövünk, és mit hozunk magunkkal. Sosem felejtem el azt a pillanatot. Előttünk a tenger. A fény megcsillant a végtelen horizonton. És akkor Anna azt kérdezte tőlem: 
– Ha valami szörnyűséget követtem volna el, akkor is szeretnél? 
Mit válaszoltam volna? Anna volt életem szerelme. Három hét volt hátra az esküvőnkig. Persze hogy szeretném, bármit tett is. Abban a pillanatban legalábbis így gondoltam. Ő azonban remegő kézzel keresgélt a tabletjén, és egy fényképet mutatott: 
– Én tettem ezt. 
Hogy mondhatjuk, hogy szeretünk valakit, ha képtelenek vagyunk megvédeni? 

Fordulatos krimi, melyben a titkok képesek felborítani mindent. Oldalról oldalra érezhetjük a késztetést, járjunk a dolgok végére. Közben pedig megzavarodunk és nem lehetünk egészen biztosak abban, ki a jó, ki a rossz. A tények elmosódnak és csak ülünk a könyv felett várva a csattanót. Filmszerű az egész. Az hiszem visszatért az a régi, klasszikus Musso, aki újdonság erejével tud hatni az olvasóra. A brooklyni lány jó kezdés megismerni a szerzőt.