Hogyan választok könyvet?

Mi alapján döntöm el, milyen könyvet olvassak? Körülbelül hetente felteszik nekem a kérdést. Az ideális olvasmány kiválasztása nem olyan nehéz feladat, és nem lehet biztos receptet ajánlani. Összegyűjtöttem nektek milyen szempontokat nézek, amikor könyvet választok.  

Ajánlások 

Ahogyan jópáran közületek, úgy én is szeretek előzetesen véleményeket olvasni már megjelent könyvekről. Ilyenkor felkeresem a moly.hu oldalt, vagy a Nincs időm olvasni kihívás facebook csoportot. Van pár ember, akinek adok a véleményére, hasonló az ízlésünk. Nem mondom, hogy minden esetben hagyatkozok az ajánlásokra, de segítenek a döntésben, olvassam-e az adott könyvet, vagy inkább ne. Instagram szintén hasznos, mert ott általában rövidebben ajánlanak, ami pont elég a döntéshez. Itt muszáj azt megjegyeznem, sokszor a nagyon felkapott könyveket kerülöm. Valamiért kialakul bennem egy ellenállás, hogy csak ezért se olvasom el. Legalábbis amíg nagy a hype. Ilyen kötet amúgy az Ahol a folyami rákok énekelnek, Edith Eva Eger Döntése például. 

Fülszöveg 

Ha kezembe kerül egy-egy újdonság akkor mindig elolvasom a fülszöveget. Néha ugyan félrevezető tud lenni, mégis az egyik legfontosabb része a marketingnek. Ha tetszik a leírás, egyből beleolvasok, pár fejezet elég ahhoz, hogy beszippantson, megfogjon a történet, a stílus. Ha ez mégsem történik meg, akkor maximum feljegyzem a könyv címét és később újra próbálkozom.  

Borító 

Bevallom, soksor választottam már borító alapján könyvet. Egyszerűen le tud venni a lábamról egy-egy különleges megjelenésű kötet. Ilyenkor erősen bízom abban, a történet szintén jó lesz. Egyébként itt is életbe lép a fülszövegnél már leírt módszer. Ha a szöveg nem köt le, akkor bizony félreteszem. A másik eset a borító kapcsán az, amikor rettentően gagyi, igénytelen a kötet megjelenése. Sajnos ezektől a regényektől sokszor egyből elzárkózom, mert ha a kinézet ennyire nem tetszik, akkor nem várok sokat a történettől sem.  

Szerző 

Van pár kedvenc szerző, akinek, ha megjelenik az új könyve, akkor egyből jön haza velem a könyvesboltból. Még akkor is, ha tudom, nem fogom a következő pár hónapban elolvasni. Hajlamos vagyok arra, ha először olvasok valakitől és tetszik az adott mű, akkor bevásárlok. Legutóbb így jártam Ishiguro Klara és a Nap valamint Saramago Vaksága után. Mindkét szerző esetén elkezdtem az életművet beszerezni. Ez már lehet függőség? 

Műfajok 

Vannak olyan műfajok és témák melyek kiemelten a figyelmem középpontjában vannak. Ezek főleg pszichológiai, illetve életmód könyvek, olyan irodalmi regények melyek az ember viselkedésével, döntés hozatalával foglalkoznak. Persze szeretem feszegetni is a határaimat és egyre inkább nyitok a fantasy, sci-fi felé is. Havonta egy komfortzónán túli könyvet igyekszem beiktatni. 

Kiadók 

Ahogy sok olvasónak, úgy nekem is vannak kedvenc kiadóim. Általában az ő profiljukba tartozó kiadványok közel állnak az én ízlésemhez, így abszolút bizalommal választok a könyveik közül. Ilyen többek között a HVG Könyvek, Park Könyvkiadó vagy a 21.Század Kiadó. 

Ez csak pár példa mi mindent figyelek választás során. Megfontoltnak tartom magam, nem veszek meg minden utamba kerülő könyvet, bármennyire is szeretném. A legfontosabb és a legjobb tanácsom az, ha teheted, menj be egy könyvesboltba és olvass bele a könyvekbe. Érezni fogod mire van szükséged.